• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
AK Parti Sözcüsü Çelik: Brunson Konusunda ABD’den Gelen Tehditlere Prim Vermedik

AK Parti Sözcüsü Çelik: Brunson Konusunda ABD’den Gelen Tehditlere Prim Vermedik

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, hapis cezası aldıktan sonradan terhis edilen Rahip Brunson için “ABD’nin dayatmalar aleyhinde onların verdiği takvimle hareket edilmesi söz konusu değildir. Suçu değişmez görülerek kesin bir ceza verildi ve terhis edildi. Şu safhada yargısal safha tamamlandı. Tüm haddini aşan ifadelere aleyhinde ilk kez cumhurbaşkanımız almak üzere kimse prim vermemiştir. Yargısal akışın kendi takvimi içerisinde akması konusunda altı çizilmiştir” dedi.

Ömer Çelik şunları söyledi:

“DAYATMALAR KARŞISINDA HAREKET EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Eleştirileri takip ediyorum. bir bir kim hangi eleştiriyi gündeme getirdi analiz etmeyeceğim. genelde değerleme yaptığımızda şu net şekilde görülebilir.

Amerikan tarafının tweetlerini, mesajlarını hatırlayalım. Orada muhakkak ‘bir saat verilerek, şu gün şu saatte bırakılmazsa şu tavırları koyacağız, yaptırımlar ortaya koyacağız’ diyerek o kadar çok izah etme yapıldı. Son derece yadırgadığımız biçimde saat verdiler. Gerisinde iki bakanımıza dönük karar aldılar. Başkan yardımcısı, Türkiye’ye dönük tweetlerini sabitlenmiş tweet haline getirdi. Bu dayatmalar karşı onların verdiği takvimle hareket etmesi söz konusu değildir. Cumhurbaşkanımızın her yerde beri tavrına uyarı edildiği zaman bu dayatmaları önemsemeyen ve Türkiye’nin kurumların kendi kararlarını vermesi konusundaki iradeleri korunması biçiminde tavır aldığı ortadadır.

“YARGISAL SAFHA TAMAMLANDI”

Suçu sabit görülerek emin bir suç oluşturan verildi ve tahliye edildi. Şu safhada yargısal faz tamamlandı. O tweetler atıldığı süre, açıklamalar yapıldığı vakit Türkiye’yi birileri tehdit etmeye kalktığı vakit Cumhurbaşkanımız tarafından prim verilmedi. Geçmişte nasıl, bugün nasıl davranılmıştır? Bir Takım arkadaşlarımızın akıl tazelemesine gitmesinde üstünlük vardır. Geçmişte Türkiye’de ABD vatandaşlarının, yabancıların yargılanması laf konusu olduğunda geçmişte alınan tavırlar fazla ilginçtir. Tüm haddini aşan ifadelere karşı ilk önce cumhurbaşkanımız olmak üzere kimse prim vermemiştir. Yargısal akışın kendi takvimi içerisinde akması konusunda altı çizilmiştir.

“TÜRKİYE DAYATMALARA TESLİM OLMAMIŞTIR”

Muhakkak dayatmalar neticesinde bu kararlar alınacak olsaydı, eş zamanlı olarak idareli saldırılar yapıldığı süre Türkiye o kararları alırdı. Türkiye dayatmalara teslim olmamıştır. Ulusal çıkarları temelinde, Türkiye’nin egemenlik haklarının korunması temelinde hukukunu sürdürmüştür.

Hatalı bir tutum var. ABD’yi eleştirmek yerine eleştiriyi içeri yöneltiyorlar.

ABD yönetiminin de şuna uyarı etmesi gerekir. Bu dili hiçbir ülkeye kullanmamaları gerekir. Hele Türkiye gibi bir ülke için hiç kullanmamaları gerekir.

“TÜRKİYE IMTIYAZ VERMEDİ, GERİ ADIM ATMADI”

Şunun unutulmaması gerekir, Amerikan yönetimi şimdiye dek fakat hukuk kurallarına, demokratik dillere uymayan yanlış bir hitabe ortaya koymuştur. Türkiye hiçbir taviz vermemiştir, dayatmaların ifade edildiği noktada da geri adım atmamıştır. Cumhurbaşkanımız kurumların doğal akışı içinde çalışmasını savunmuştur. Bahşedilen karar ortadadır.

“KAYIP SUUDİ GAZETECİ MESELESİNİ ARDINA KADAR PEŞINE DÜŞÜP TAKIP EDECEĞİZ”

Şundan cümbür cemaat belirlenmiş olsun. Çok yüksek bir ilgiyle, dinamizmle bu araştırmalar yürütülüyor. Eninde sonunda bu eylem nasıl olmuştur, bu şahıs nasıl kaybolmuştur? Saygın bir gazeteci nasıl ortadan kaldırılabilir? Nasıl bir eylem gerçekleştirmiştir? Ortaya çıkacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın. Bu meseleyi sonuna kadar takip edeceğiz ve ortaya çıkaracağız.

Türkiye'den Ayrılan Brunson: Türkiye'yi Seviyorum, Hep SeveceğimTürkiye’den Ayrılan Brunson: Türkiye’yi Seviyorum, Defalarca Seveceğim ABD Başkanı Trump'tan Rahip Brunson Açıklaması: Oval Ofis'te AğırlayacağımABD Başkanı Trump’tan Rahip Brunson Açıklaması: Oval Ofis’te Ağırlayacağım Rahip Brunson, Türkiye'den Ayrıldı! İşte O GörüntülerRahip Brunson, Türkiye’den Ayrıldı! İşte O Görüntüler Trump'ın Brunson Tweet'ine, Kayıp Gazetecinin Nişanlısından Cevap: Kaşıkçı'nın Durumu İçin Ne Yapıyorsun?Trump’ın Brunson Tweet’ine, Kayıp Gazetecinin Nişanlısından Cevap: Kaşıkçı’nın Durumu İçin Ne Yapıyorsun? Rahip Brunson, Almanya'da Sağlık Kontrolünden Geçtikten Sonra ABD'ye GidecekRahip Brunson, Almanya’da Sağlık Kontrolünden Geçtikten Sonra ABD’ye Gidecek Rahip Brunson'ın Serbest Bırakılması, ABD Basınında Büyük Yankı UyandırdıRahip Brunson’ın Özgürlük Bırakılması, ABD Basınında Büyük Akustik Uyandırdı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: