• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ahlat Selçuklu Mezarlığı’na ziyaretçi akını

Ahlat Selçuklu Mezarlığı’na ziyaretçi akını

Anadolu’nun, Orhun Abideleri olarak da bilinen ve dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı, yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turist yoğunluğu yaşıyor.

ZİYARETÇİ AKINI

210 dönümlük alan üzerinde kurulu bulunan ve boyları 4,5 metreye kadar varan, üzerindeki yazı ve şekillerle her biri bir sanat eseri niteliği taşıyan mezar taşlarını bünyesinde barındıran tarihi mezarlık, çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı'na ziyaretçi akını

ERDOĞAN TAVSİYE ETTİ

Özellikle ağustos ayında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin ve”Tavsiye ediyorum, Ahlat’a muhakkak gidin” çağrısının ardından Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı çok sayıda ziyaretçi çekiyor.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı'na ziyaretçi akını

AHLAT’IN TANITIMINA KATKI SUNUYORLAR

Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra gezgin ve fotoğraf sanatçılarının da uğrak mekanı olan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı büyük ilgi görüyor.

Mezarlığı ziyaret eden fotoğraf sanatçıları, sosyal medya üzerinden çektikleri fotoğrafları paylaşarak ilçenin tanıtımına da katkı sağlıyor.

Ahlat Selçuklu Mezarlığı'na ziyaretçi akını

“TARİHİ DOKU BENİ ÇOK ETKİLEDİ”

Fotoğraf sanatçısı Abdullah Tezer, “Türkiye’nin çeşitli şehirlerini gezip fotoğraflıyorum. Ahlat’ı ve Selçuklu Mezarlığı’nı çok merak ediyordum. Nasip oldu, Ahlat’a da geldim. Gerçekten bin yıl öncesinden buraya kadar taşınmış olması ve mezarlığın bu kadar büyük olması, tarihi dokunun korunması, mezar taşlarındaki ince işçilik beni çok etkiledi. Günümüze kadar korunmuş olmasından ziyade bundan sonra da korunması ve ileriki nesillere taşınmasını temenni ediyorum. Herkesin de gelip görmesini tavsiye ediyorum” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: