• DOLAR
  5,2858
  % 0,16
 • EURO
  5,9723
  % 0,00
 • ALTIN
  224,5755
  % 0,67
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Afrika için patlamaya hazır bomba benzetmesi

Afrika için patlamaya hazır bomba benzetmesi

ACPF, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da tanıttığı, kıtadaki çocukların huzur durumuna ve geleceğine ilişkin hazırladığı 2018 yılı raporunda, Afrika ülkelerinin çocuklarına yatırım yapmadığı takdirde karşılaşabileceği tehlikelere yer verdi. 

Raporda, “Afrika hükümetleri, çocuklarına yerleştirmek için harekete geçmezse, Afrika, 2050 yılı itibarıyla bir milyar öfkeli, yetkisiz beslenmiş, eğitim düzeyi düşük ve işsiz çocuk ve genç nüfusun kıtası olabilir.“  ifadelerine yer verildi.

Çocuk ve genç nüfus 2030’da 750 milyona ulaşacak

Nelson Mandela’nn eski eşi Graça Machel göre tanıtılan raporda, Afrikalı çocukların eskisine nazaran daha pozitif okula sahip olmasına rağmen her 5 çocuktan ikisinin okuma-yazma bile öğrenemeden ilkokulu terk ettiğine işaret edildi. 

“Afrika bir nüfus istatistiklerine göre saatli bombanın üzerinde oturuyor.” ifadesi yer alan raporda, kıtadaki çocuk ve genç nüfusun 2030 itibarıyla 750 milyona, yüzyılın ortalarında ise 1 milyara ulaşmasının ve bunun dünyadaki çocuk ve genç nüfusun yüzde 40’ına karşılık gelmesinin varsayım edildiği belirtildi.

Kıtadaki en çocuk dostu ülke Morityus 

İşsizlik ve eğitimin yanı sıra besin koşullarının da gelecek nesiller için tehlike olduğu vurgulanan raporda, Afrika kıtasındaki ülkeler çocuk hakları, eğitim ve sosyal korunma gibi değişik kriterler üzerinden “çocuk dostu” sıralamasına yan tutuldu. 

Buna kadar, Afrika’nın en çocuk dostu ülkeleri sırasıyla Morityus, Cezayir, Güney Afrika, Cabo Verde, Mısır, Namibya, Seyşeller, Svaziland, Fas ve Lesotho olurken; Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kamerun, Zambiya, Liberya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Gine ve Eritre çocuk dostu ülkeler sıralamasının en sonunda yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: