• DOLAR
  5,2792
  % 0,00
 • EURO
  5,9745
  % 0,17
 • ALTIN
  224,8381
  % 0,29
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Adrenalin dolu bir kaçış: Korku evleri

Adrenalin dolu bir kaçış: Korku evleri

Selen KALDIRIM/ email protected

Küçükken masaüstü bilgisayarında oynadığın, içinde kaçış ve bulmaca barındıran oyunları hatırla. Eğer fikir almaz bulmacalar ve akşam karanlığı seni korkutmuyorsa, bu evlerde dikkatle hazırlanan, tüyler ürperten konseptlerden kurtulmak tam anlamıyla ‘korku batmış bir serüven’.

Son birkaç yıldır sayıca epeyce çoğalan ‘evden kaçış konseptli’ nefret oyunlarını böylece bir sevdik. Günlük hayatına renk katacak farklı bir çılgınlık arıyorsan, Türkiye’nin dört bir yanına bulabileceğin, korkunun dibine vuracağın oyunlar getirdik. İçindeki dedektiflik ve polisiye ruhunu batmış dizgin yaşayacağın birkaç teklif…

ZOMBİLERDEN VAMPİRLERDEN KAÇIŞ

ARA SIRA zombilerle doymuş bir hastaneden, ara sira terkedilmiş bir evden çaresizce kaçmaya çalışırken, önüne meydana çıkan engelleri aşıp, mantığını zorlayan bulmacalarla karşılaşacaksın. Daha da kötüsü; kurtularak evden çıkman için dakikalar işliyor. Oyun esnasında ekip ruhu taşımak, organize olmak, kriz yönetimi yapabilmek, gerginlik ve zorlama altındayken dürüst kararlar verebilmek, süratli düşünüp çabuk hareket edebilmek çok manâlı.

İçeride zorlama kullanacak hiçbir şey değil; beynin hariç… Mantığın ve matematiğin yanında olsun. Kapıları açılmak için ihtiyacın olacak.

Hem belirtelim; Bu Ev Panik-Atak, Kalp Rahatsızlığı, Epilepsi, Astım, Klostrofobik vb. rahatsızlığı olanlar için uygun yok!

OYUN KONSEPTLERİ

Gözlerini açıyorsun… Hiç görmediğin bir odada, kapana kısılmış durumdasın. Kurtulman için çevrendeki ip uçlarına ulaşıp kapıları açman gerekiyor. Bir bilgisayar oyununun ya da bir film kahramanının gözünden bir serüven yaşayacaksın. Fakat bunu kimsesiz başarman olası yok. En Az 2 kişilik kuracağın bir ekiple veya 5 kişilik bir arkadaş grubuyla oyuna katılabilirsin. Güvendiğin insanları yanında tut; bulmacada sana eşlik etsinler. Korkudoor evinden kaçman için sadece 60 dakikan var.

Kaçabilecek misin?

Adrenalin dolu bir kaçış: Korku evleri

NEREDEYSE BİR SHERLOCK HOLMES

Evin içinde sana bırakılan ipuçlarından faydalanıp bulmacaları çözmeye çalışacak ve çıkışa varmak için tünellerden geçip engelleri aşmaya çalışacaksın. Çıkış noktası uzakta doğu ülkeleri olan nefret evi furyası, Türkiye’de insanların epeyce alaka gösterdiği bir etkinlik. Türkiye’de sayıları 500’ü bulduğu varsayım edilen dehşet evleri İstanbul Kadıköy ve Taksim’de oldukça yaygın.

Geçenlerde İstanbul Kadiköy’deki dehşet evlerinden birinde ben de nasibimi aldım. Oyunları çözerken korktuğum dek keyif aldığımı da söylemeden edemeyeceğim. Sherlock Holmes izlediğim bu günlerde kendimi baya bir kaptırmam epeyce alışılagelmiş olsa lüzum. Siz yine de kendi araştırmanızı yapın, hem mesafe olarak keza fiyat keza de konsept zenginliği olarak bir karşılaştırma yaparak karar verin. Fiyatlar kişi sayısına tarafından de istikrarsızlık gösterip, başlıca 100-150 civarı aralarında.

Adrenalin dolu bir kaçış: Korku evleri

BEN DE KORKTUM: KORKUDOOR / BAĞDAT CADDESİ

Benim tamamlayamadığım oyunun konsepti şu şekildeydi.

Yıl 1915..
Söylenenlere göre Şehmuz Efendi 63 yaşına dek sakin bir adammış. Ta ancak eşini, Verem hastalığından kaybedene kadar… 38 yıldır eşiyle benzer evi paylaşan Şehmuz yaşadığı acı olaydan sonra o evde yaşamak istemeyip, taşınmış ve yeniden haber alınamamış. Komşular eve döndüğünde ise Şehmuz beyin öldüğünü görmüşler. Yıllardan Beri kimse o eve girmeye yiğitlik edememiş ve olan biteni çözememiş.

Bu nefret edilen şey doymuş evde neler olduğunu ‘ben çözerim’ diyorsan, adresi veriyorum: Kızıltoprak Nişancı Cadde 8/E, Bağdat Caddesi.

Adrenalin dolu bir kaçış: Korku evleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: