• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Adıyaman’da Çamurdan Üretilen Biyogaz Elektriğe Dönüştürülüyor

Adıyaman’da Çamurdan Üretilen Biyogaz Elektriğe Dönüştürülüyor

Adıyaman Belediyesine ait tesiste arıtılan atık sulardan artakalan çamurun çürütülmesinden elde edilen biyogaz yakılarak elektrik üretiliyor.

Adıyaman’ın Bahçecik Mahallesi Sitilce bölgesinde takriben 3 sene önce, Avrupa Birliği’nin (AB) yüzde 85, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yüzde 6 ve Adıyaman Belediyesinin yüzde 9 finansman desteğiyle kurulan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, kendi elektrik ihtiyacının yüzde 90’ını karşılayabiliyor.

Adıyaman Belediyesi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Sorumlusu ve malzeme mühendisi Mehmet Akif Taştan, kentteki bütün atık suyun tesiste toplandığını söyledi.

ÇAMURDAN ÜRETİLEN BİYOGAZ ELEKTRİĞE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Tesisin arıtma kapasitesinin jurnal 32 bin 808 metreküp gün olduğunu ifade eden Taştan, şöyle konuştu:

“Adıyaman’da tüm atık sular alınıp tesiste işleniyor. Burada dağıtılmış aşamalardan geçen atık sular, temizlendikten sonradan Atatürk Barajı’na deşarj ediliyor. Tesisimiz İleri Biyolojik Atık Su Temizleme Tesisi olduğu için fosfor ve azot giderimi de yapılıyor. Su arıtımında hiçbir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Ayrıca, tesisimizde atık suların arıtılması sonucu günlük 20 ton balçık çıkmaktadır. Bu çamuru da değişik makinelerde çürütüp 2 bin metreküp biyogaz üretiyoruz. Biyogazın da tamamını yakarak günlük bin 600 kilovat elektrik elde ediyoruz. Bu sayede tesisimizin ihtiyacının yüzde 90’ını karşılamış oluyoruz ve ayda 60 bin lira kasamızda kalıyor.”

Taştan, arıtılan atık suların bir kısmını tesisin bahçe sulamasında kullandıklarını dile getirerek, tesisin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 24 saat izlendiğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: