• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Aç kalmak ömrü uzatıyor

Aç kalmak ömrü uzatıyor

Dünyanın en saygın bilim merkezlerinden biri olan ABD’deki Massachusett Institute of Technology (MIT) üniversitesinde yapılan ve STEM CELL dergisinde yayınlanan fazla yeni bir bilimsel araştırmanın yaşla ilişkili kök hücreli fonksiyonu kaybının 24 saatlik açlıkla şipşak aksine çevrilebildiğini ve kök hücrelerin kendini yenileme yeteneğini manâlı ölçüde geliştirebildiğini açıklandı. Dr. Yüksel Büküşoğlu konu ile ilgili değerlendirmesinde, “24 saatlik arzu vücutta enerji için kan şekeri yerine yağ asitlerinin parçalamaya başlanmasına niçin oluyor. Hücrelerin yağ asidini parçalamasıyla da kök hücrelerin fonksiyonlarını kayda değer ölçüde artırdığı ve kendini onarım, aktive etme kapasitelerini ikiye katladığı ortaya çıkarıldı” dedi. 

Kök hücrelerin vücuttaki tüm yeni hücrelerin kaynağı olduğuna değinen Dr. Büküşoğlu, kök hücrelerin insan vücudunda yenilenme, onarım ve yaşlanma etkilerinin azaltılması dahil olmak üzere genel afiyet üzerinde önemli etkilerinin olduğunu söyledi. Enfeksiyon ve yaralanmalarda da kök hücrelerin meydana gelen hasarı onardığını vurgulayan Bükşüoğlu, “Vücutta kök hücrelerin bu kapasitesindeki düşüş, herhangi bir hasardan veya hastalıktan kurtulmayı, iyileşmeyi zorlaştırabilir. Halk yaşlandıkça, kök hücreleri yenilenme yeteneklerini de yitirmeye başlıyor” biçiminde konuştu. 

Fazla ihtiyar kişilerde kök hücreli tedavilerinin başarısı konusunda doktorların bazı endişelerinin olabileceğine dikkat çekici eden Bükşüoğlu, tıp dünyasında çığır açan kök hücre çalışmasının ayrıntılarını paylaştı.

Nobelli bilim insanı da benzer görüşte
Bu çalışmanın 2016 yılında Nobel Tıp ödülü bölge Japon bilim insanı Yoshinori Osumi’nin istek durumunda vücudun savunma mekanizmasının nasıl yenilendiğini bildiren bilimsel çalışması ile aynı paralelde değerlendirilebileceğine muhabere eden Dr. Bükşüoğlu, “Şayet de ileriki dönemlerde kök hücreli tedavileri öncesi hastalarımıza kontrollü bir şekilde özlem periyodlarına başlamalarını önerebiliriz” ifadelerini kullandı.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: