• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
ABD’nin İran karşıtı uluslararası politik hamlelerine bir yenisi eklendi

ABD’nin İran karşıtı uluslararası politik hamlelerine bir yenisi eklendi

Mısır’ın ev sahipliğinde 6 Arap ülkesi askeri tatbikat yapıyor. Darı’ın batısında düzenlenen tatbikata Darı, Suudi Arabistan, Birleşmiş Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Darı kara, hava ve deniz kuvvetleri katılıyor.

3 Kasım’da başlayan tatbikat ayın 16’sında son bulacak. Tatbikata Lübnan ve Fas da gözlemci statüsünde katılıyor. Arap Kalkanı ABD’nin fikri ve politik desteğiyle düzenleniyor. 

28 Eylül’de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo New York’ta Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşmiş Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlarıyla bir araya gelmiş ve “Sünni ve ARAP olmayan İran’a karşısında” bir Arap gücü oluşturulmasını öğüt etmişti. Pompeo röportaj esnasında adı geçen ülkeleri ABD’nin Ortadoğu’daki müttefikleri olarak nitelendirmişti. 

Eylül sonundaki görüşmenin üzerinden kısa bir zaman geçtikten sonradan Arap Kalkanı Tatbikatı’nın başlaması dikkat çekici. 

2015’te Darı’daki Arap Birliği Zirvesi’nde “Arap NATO’su” olarak anılan karşılıklı bir Arap gücü oluşturma planı üstünde mutabık kalınmıştı.

Darı ayrıca 10 Ekim’de Yunanistan’ın Girit adasının Elunda kentinde düzenlenen Yunanistan-Darı-Güney Kıbrıs üçlü zirvesine katılmıştı. Yunan başbakanı Çipras, Darı ile Akdeniz’de Münhasır Hesaplı Alan sınırlarının en kısa sürede belirlenmesi konusunda anlaştıklarını belirtmişti. Arkasından da karasuları sınırını 12 mile çıkartma kararında olduklarını söylemişti. 

Mısır geçen ay İsrail ile boru hattı anlaşması yaptı. İsrail, Güney Kıbrıs, Yunanistan, İtalya ve Darı; Doğu Akdeniz İttifakı aşağıda Avrupa’ya Yunanistan ve İtalya üzerinden müşterek gaz sevk etmeyi amaçlıyor. 

ulusal.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: