• DOLAR
  5,2899
  % 0,24
 • EURO
  5,9677
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3228
  % 0,48
 • BIST
  102.715
  % 0,57
ABD’li Şirket Wabco’dan Türkiye’ye 100 Milyon Liralık Yatırım

ABD’li Şirket Wabco’dan Türkiye’ye 100 Milyon Liralık Yatırım

Belçika merkezli, ABD’li şirket Wabco, Türkiye’de genişleme stratejisini cesaretlendirmek, lokal satmak sonrası müşterilerinin ve ağır ticari vasıta üreticilerinin ihtiyaçlarına cevap tahsis etmek amacıyla, İstanbul’da bir lojistik ve yayılma merkezi yatırımı gerçekleştirdi. Verilen bilgiye takriben, 100 milyon liralık yatırım ile hayata geçen lojistik ve dağıtım merkezi, ağır ticari vasıta üreticilerinin Wabco’nun ürünlerine daha seri ulaşmasını, lojistik ve stok maliyetlerini azaltarak verimliliklerine katkı maddesi sağlamayı amaçlıyor.

“ABD’Lİ ŞİRKETLERİN TÜRKİYE’YE GÜVENİNİN DEVAM ETTİĞİNİ GÖSTERİYOR”

Şirketin lojistik yayma merkezinin resmi açılış töreni Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Wabco Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jacques Esculier, Wabco Türkiye Genel Müdürü Kazım Eryılmaz, Wabco Türkiye temsilcisi İntermobil Genel Müdürü Rıfat Perahya ve şirket yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, “Wabco ABD’li bir şirket, ABD ile olan politik durumlar şu lahza belirli. Siyasi anlamda benzer noktada değiliz şayet lakin Wabco’nun yatırımı ABD’li şirketlerin Türkiye’ye güveninin devam ettiğini göstermesi açısından manâlı.” dedi.

“ŞİRKETİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM TÜRKİYE’YE YAPACAĞI YATIRIMLAR AÇISINDAN MANÂLI”

Ermut, Wabco firmasının otomotiv sektörünün dünyada gittiği yeri iyi kavramış ve yatırımlarını ona tarafından yapan bir firma olduğunu belirterek, şirketin süratli şekilde kendini geliştirdiğini söyledi. Özellikle otonom sürüş, öbür emniyet sistemleri, yazılım ağırlıklı alanlarda ciddi yatırımları bulunduğuna dikkat çekici eden Ermut, şu lahza yapılan açılışın, şirketin önümüzdeki dönem Türkiye’ye yapacağı yatırımlar açısından manâlı olduğunu dile getirdi.

“ÜLKEMİZİN YATIRIM ORTAMI OLARAK HALA CAZİBESİNİ KORUDUĞUNU GÖSTERİYOR”

“Bu firmamızla şu an hemencecik öteki yatırımları hakkında konuşmaya başladık. Türkiye’ye attıkları bu adım, Türkiye konusunda ne dek önemli olduklarının göstergesi.” diyen Ermut, şunları kaydetti:

“Genel itibarıyla da, keza otomotiv sektöründeki rekabetçiliğimizin keza de katma değerimizin artması adına kayda değer bir yatırım. Şu andaki hesaplı konjonktür düşünüldüğünde de hala ülkemize uluslararası yatırımcıların güveninin devam ettiğini göstermesi adına önemli bir yatırım. Wabco ABD’li bir şirket, ABD ile olan politik durumlar şu lahza muhakkak. Siyasi anlamda benzer noktada değiliz belki lakin Wabco’nun yatırımı ABD’li şirketlerin Türkiye’ye güveninin devam ettiğini göstermesi açısından kayda değer. Siyasi ilişkilerin durumu ne olursa olsun yatırımcılar, ülkedeki yatırım ortamının iyiliğine veya kötülüğüne bakıyorlar. Wabco, bugün aramızda ve önümüzdeki dönem oluşturacağı yatırımları da bir şekilde duyurmuş oldu. Bu da ülkemizin, yatırım ortamı olarak hala cazibesini korumaya devam ettiğini ve önümüzdeki dönemde de yatırım ortamındaki bu gelişmelerin ekonomiye pozitif katkılarının yoğunlaşarak artacağını gösteriyor. Bu yatırımı, fazla kayda değer ve yiğitlik verici bir adım olarak görüyorum.”

“TÜRKİYE EKONOMİSİNE GÜVEN DEVAM EDİYOR”

Arda Ermut yatırımcılara önümüzdeki dönemde katkı maddesi sağlamaya devam edeceklerini belirterek, yatırımcıların Türkiye ekonomisine duyduğu güvenin sürdüğünü bildirdi. Son dönemlerde Türkiye’nin yaşadığı politik ve bölgesel gelişmelerin ekonomiye etkilerine değinen Ermut, şu bilgileri verdi:

“Özellikle ilk elden yatırımlar açısından baktığımızda, son 15 yılda Türkiye kümülatif yönden ayrı bir hikaye çizdi. 2002’ye değin aracısız toplam yatırımlar yalnızca 15 milyar dolarken 2002’den günümüze kadar yaklaşık 196-197 milyar dolar doğrudan yatırım çektik. Bu, siyasi istikrarla birlikte atılan bazı adımların, reformların, yapısal değişikliklerin sonucuydu.

Tanıdık Olmayan yatırımcılar bunu ayrım ettiler ve ülkemize daha fazla yatırım yapmaya başladılar. Ülkemizin potansiyeli düşünüldüğünde, bu yeterli yok. Ülkemiz doğrudan yatırımlar liginde de, dünyanın azami yatırım çekecek bir takım özelliklere sahip.”

“BÖLGEDE PLANLADIĞIMIZ YATIRIMLAR İÇİN ASIL ÜS GÖREVİ ÜSTLENECEK”

Türkiye’nin Wabco için çok kayda değer bir ülke olduğunu söyleyen Wabco Idare Heyeti Başkanı ve CEO’su Jacques Esculier, “Lojistik ve dağıtım merkezi yatırımımız birincil etapta Türkiye’deki müşterilerimizle yakın gelecekte ise tedarikçilerimizle iş hacmimizi artıracak. Gelecekte yalnızca Türkiye’de değil, bölgede planladığımız yatırımlar için de başlica üs görevi üstlenecek.” diye konuştu.

Türkiye’nin hesaplı büyümesine ve trafikte bulunan ağır ticari araçların güvenliğine bir nebze olsun katkıda bulunmanın kendileri için övünç kaynağı olduğunu belirten Esculier, lojistik ve dağılma merkezinin Türkiye’deki yatırımları için bir mihenk taşı olduğunu aktardı.

“TÜRKİYE’DEN ŞU LAHZA YAKLAŞIK 55 MİLYON DOLARLIK ÜRÜN TEMIN ETTİK”

Wabco Türkiye Genel Müdürü Kazım Eryılmaz, Wabco’nun yıllardır Türkiye’de bulunduğuna dikkat çekici ederek, bugün yeni tedarikçi ve yeni müşterilerle çalışmaya devam ettiklerini bildirdi.

Eryılmaz Türkiye’de şu lahza 20 olan, yakın zamanda 27’ye çıkarmayı planladıkları tedarikçiden, yıllık 330 milyon liralık yani takriben 55 milyon dolarlık mahsul temin ettiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Buna, bugünlerde ekleyeceğimiz 7 tedarikçi ile rakamlarımız çok daha büyüyecek. Ülkemizin otomotiv ast sanayi ihracatına katkı maddesi sağlamakla kalmayıp, büyüyen satın alma hacmimizde bugüne kadar tedarikçilerimizi yatırıma ve ilave istihdama teşvik eder hale geldik. Önümüzdeki 4 yılda satın alma hedefimiz ise daha büyük. Önümüzdeki 4 yılda Türkiye’de 32 tedarikçiye, 720 milyon liralık yaklaşık 120 milyon dolarlık satın alma hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Amacımız Türkiye’nin ihracatına daima birlikte layık katmak. Bugün açılışını gerçekleştirmekte olduğumuz lojistik merkezi yatırımımız, Wabco’nun Türkiye’ye süregelen ilgisinin, güveninin ve memnuniyetinin resmi. Türkiye’ye inanıyoruz.”

Bahşedilen bilgiye takriben, İntermobil’in tedarik zinciri yönetimini üstlendiği lojistik ve yayılma merkezi, 2 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösterecek. 85 milyon liralık stok ürünü barındıracak olan merkezde, 20 kişi istihdam edilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: