• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
ABD’li Pastör Brunson 4. Kez Başat Karşısına Çıktı, Tanıklardan Bir Her Birine İfadesini Değiştirdi

ABD’li Pastör Brunson 4. Kez Başat Karşısına Çıktı, Tanıklardan Bir Her Birine İfadesini Değiştirdi

Terör örgütü FETÖ ile PKK adına kabahat işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istemiyle esir yargılanan Amerikalı rahip Andrew Brunson, 4. defa dominant karşısına çıkmak için ev hapsinde tutulduğu dairesinden alınarak Aliağa Cinayet İnfaz Kurumları Kampüsü’ne yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde götürüldü. Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne geldi. Dava saat 10.30 sularında başladı. Duruşmaya saat 12.30 sıralarında ara verildi. Mahkeme, verilen aranın ardından saat 14.00’da her tarafta başladı.

05.30’DA EVİNDEN AYRILDI

ABD ve Türkiye aralarında krize neden olan papaz Andrew Craig Brunson, bugün Aliağa Canice İnfaz Kurumları Kampüsü’nde 4. kere baskın karşısına çıktı. 25 Temmuz 2018 tarihinden bu yana ev hapsinde tutulduğu dairesinde cezasını çeken ABD’li rahip, mahkeme öncesi saat 05.30 sıralarında İzmir’deki evinden yoğun emniyet önlemleri eşliğinde bir araçla alındı.

YOĞUN EMNIYET ÖNLEMLERİ ALINDI

Brunson’ın çıkışı esnasında çevrede kuş uçurtulmazken, yoğun emniyet önlemleri uyarı çekti. Rahip Brunson, sonra özel harekat polislerinin de bulunduğu fazla sayıda polis aracıyla Aliağa ilçesindeki Şakran Hapishane İnfaz Kurumu Kampüsü’ne götürüldü.

ABD’Lİ RAHİP BRUNSON’IN EŞİ VE ABD MASLAHATGÜZARI DURUŞMA SALONUNA GELDİ

Andrew Craig Brunson, kritik duruşma için sabah erken saatlerde davanın 4. duruşmasının görüleceği Aliağa Canice İnfaz Kurumları Kampüsü’ne getirilirken, saat 10.00 itibariyle de Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Cinayet İnfaz Kurumları Kampüsü’ne geldi. ABD Büyükelçiliğine ait zırhlı ciplerle kampüse gelen Brunson’un eşi ve Hovenier, yapılan aramanın arkasında içeriye alınarak duruşmanın yapılacağı salona geçti.

İDDİANAMEDE HANGİ SUÇLAMALAR VAR?

Terör örgütleri FETÖ ve PKK namına suç işlediği iddiasıyla 9 Aralık 2016’da tutuklanan ABD’li rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson’un din adamı görüntüsü aşağı söz konusu terör örgütleri FETÖ ve PKK adına kabahat işlediği ve genel stratejileri dahilinde eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını kasten ve kendi isteğiyle meslek birliği yaptığı belirtildi. Brunson’ın FETÖ’nün üst seviye mensupları ile kod isimlerini bile bile görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı kaçak Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçlamasından yargılanan Uluslararası Bağışlama Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği de iddiaları da iddianamede yer aldı.

“TÜRKİYE İLE UZLAŞMA YAPILMADI”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rahip Brunson’un bağımsızlık bırakılması konusunda Türkiye ile ABD taraflarının anlaştığı haberini yalanladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert alışılmış basın toplantısında bir Amerikan kanalında ABD ile Türkiye’nin cuma günü mahkemesi görülecek olan Rahip Brunson’un özgür bırakılması konusunda anlaşıldığı haberini yalanlayarak, “ABD ile Türkiye aralarında bu konuda bir uzlaşma yoktur” dedi.

Brunson’un özgürlük bırakılmasını en tekrar beri istediklerini gösteren Nauert, “Özgürlük bırakılması iki ülke ilişkileri için manâlı bir adım olur” değerlendirmesinde bulundu. Davayı her tarafta beri bütün ABD hükümeti olarak takip ettiklerini söyleyen Nauert, “Rahip Branson çok uzun zamandır tutuklu” ifadesini kullandı.

“BAĞIMSIZLIK KALMASI İÇİN DUA EDİYORUZ”

Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü´ne gelen New York Hristiyan Kilisesi pastörlerinden William Devlin, Brunson´un bağımsızlık kalmasını beklediklerini söyledi.

Bütün dünyanın bu beklenti içinde olduğunu öne süren Devlin, “Umuyorum ki duruşma Brunson´u hür bırakacaktır. Bizler de buradayız, sizler de takip ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Herkes özgür kalmasını bekliyor. Dün ABD basınında bağımsızlık kalacağına karşın haberlere yer verildi. Umarım Brunson özgürlük kalır. Bugün bağımsızlık kalmasını umut ediyoruz. Bu benim İzmir’e dördüncü gelişim. Brunson Türkiyeyi ve Türk insanını seven bir adam. 23 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Burada görevi var. Hiçbir politik bağlantısı yok. Serbest kalması için dua ediyoruz. Benim onunla bireysel herhangi bir temasım olmadı. Ben New York eyaletine tabi bir pastörüm” dedi.

Duruşmayı izlemek için kendiliğinden geldiğini, herhangi bir resmi görevi olmadığını söyleyen Devlin, daha sonra duruşmayı izlemek için kampüse girdi.

TANIK İFADESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Aradan önceki bölümde 4 tanık dinlenip yüzleştirme yapıldı. Mahkemede dinlenen tanıklardan bir tanesine, daha önce verdiği ifadesini değiştirdi.

Duruşmada başlangıçta açıklama veren engelli paralimpik milli tenisçi Büşra Fatma Ün, Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı Menajeri Diana Fowler ve onun eşinin Brunson´un rahipliğini yaptığı kiliseye gittiklerini söyleyerek, “Andrew Craig Brunson´u tanımıyorum. Eski tenis milli takımındaki menajerimiz ve doktor olan eşinin o kiliseye gittiğini biliyorum” dedi.

Mahkeme başkanının menajerinin doktor olan eşinin Suriye ve Güneydoğu´dan gelen yaralı PKK´lıları çare ettiği iddiası hakkında bir bilgisinin olup olmadığını sorduğu Ün, “Bu konuda bilgim değil lakin kendisinin özel bir hastanede doktorluk yaptığını biliyorum” dedi. Şahit Ün´den sonradan söz alan Andrew Craig Brunson, “Benim PKK´lılarla bir bağlantım değil ve hiçbir vakit olmadı. Laf konusu doktora yaralı da götürmedim. PKK´lılarla hiç tanışmadım. Böyle bir şey de mümkün değildir” diye konuştu.

“SAYIN BAŞKAN BEN BÖYLE BİR ŞEY SÖYLEMEDİM”

Duruşmanın kilit isimlerinden biri olan Levent Kalkan iddianamedeki 15 Temmuz darbe girişimine katılan bir takım FETÖ’cülerin Brunson’ın dua evinde saklandıklarını duyduğunu ve bunu Yılmaz Demircan adlı kişiden duyduğunu söylemişti. Duruşma Yılmaz Demircan’ı çağırdı ve Levent Kalkan ile yüzleştirdi. Yılmaz Demircan mahkemede ‘Bu evde ben sadece Korelileri gördüm’ dedi. Mahkeme başkanı bu sefer Levent Kalkan’a ‘hani FETÖ’cüler burada kalmıştı’ demiştin deyince de Levent Kalkan acayip bir yanıt verdi ve ‘Sayın Başkan ben böyle bir şey söylemedim.’ dedi.

“BEN BOMBACI MOMBACI GÖRMEDİM”

Diger olayda Levent Kalkan önceden Brunson’ın yardımcısı olan Agit adlı PKK’lının PKK’nın bombacısı olduğunu ve 8 sene eylemlere katıldığını ve bunu da bir öteki ev arkadaşı olan Volkan Sürer’den duyduğunu söylemişti. Volkan Sürer de mahkemeye getirildi. Volkan Sürer’e Levent Kalkan’ın bu iddiası soruldu.

Volkan Sürer de ‘Ben böyle bir şey bilmiyorum, aslında ondan duymuştum bu iddiayı’ dedi. Sürer’in konuşması üstüne Levent Kalkın fazla şaşırdım dedi. Ardındaki da Volkan Sürer verdiği ifadesinde ‘ben bombacı mombacı görmedim, ben bomba yapıldığını oda görmedim. Ben terörist de görmedim. Benim için Bütün Suriyeliler teröristtir. Ben milliyetçi biriyim.” dedi.

“DURUŞMAYA ARA VERİLDİ”

İzmir 2’inci Ağır Cinayet Mahkemesi’nde görülen rahip Brunson davasında duruşmaya saat 12.30 sıralarında ara verildi.

MAHKEME BAHŞEDILEN ARANIN ARDINDAN BAŞLADI

ABD’li Rahip Brunson davasında ara bahşedilen mahkeme saat 14.00’da bitmiş başladı.

SAVCI MÜTALAASINI VERİYOR

Savcı, esas hakkındaki mütaalasını vermeye başladı.

Amerikalı Rahip Andrew Brunson Kimdir?Amerikalı Rahip Andrew Brunson Kimdir? 4. Kez Hakim Karşısına Çıkan Brunson, Eşi ile Göz Göze Gelince Ağlamaya Başladı4. Kere Başat Karşısına Çıkan Brunson, Eşi ile Göz Göze Gelince Ağlamaya Başladı Mahkeme, Brunson'a 3 Yıl, 1 Ay, 15 Gün Hapis Cezası Verdi, Tahliye Yolu AçıldıMahkeme, Brunson’a 3 Sene, 1 Ay, 15 Gün Hapis Cezası Verdi, Tahliye Yolu Açıldı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: