• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ABD’den Rusya’ya: Silah konusunda hile yapıyorlar

ABD’den Rusya’ya: Silah konusunda hile yapıyorlar

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması ile ilgili açıklama yapıldı.

“RUSYA NÜKLEER ANLAŞMAYI İHLAL EDİYOR”

Açıklamada, “Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 30 yıldan uzun bir süredir NATO’nun güvenliğinin sağlanmasında çok önemli olmuştur. Müttefikler, Rusya’nın INF Anlaşması’nı ihlal eden ve Avrupa-Atlantik güvenliği için önemli riskler teşkil eden bir füze sistemi olan 9M729’u geliştirdiği sonucuna vardı. ABD’nin, Rusya’nın INF Anlaşması’nın yükümlülüklerini önemli ölçüde ihlal ettiğine yönelik tespitini şiddetle destekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

NATO Müttefiklerinin ve özellikle ABD’nin beş yıldan uzun bir süredir Rusya’ya yönelik endişelerini sürekli dile getirdiği belirtilen açıklamada, “Temmuz ayında Brüksel Zirvesi Deklarasyonu’nda belirttiğimiz gibi, Rusya endişelerimize inkar ederek yanıt verdi. Rusya, gerekli şeffaflığı veya açıklamayı sağlamaksızın sadece son zamanlarda füze sisteminin varlığını kabul etti” denildi. Bakanlar ortak açıklamada, Rusya’yı anlaşmaya tam olarak uymaya çağırarak “INF Anlaşması’nı korumak Rusya’nın seçimine bağlı” ifadelerini kullandı.

POMPEO: RUSYA’NIN 60 GÜN SÜRESİ VAR

Brüksel’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan da geldi.  Pompeo, “Rusya, Avrupa’yı doğrudan hedef alan füzeleriyle ilgili hile yapıyor ve anlaşmadan doğan zorunluluklarına uymuyor. Rusya anlaşmaya geri dönmezse, ABD 60 gün içerisinde INF anlaşmasında doğan yükümlülüklerini uygulamayı askıya alacak. Rusya’nın anlaşmaya dönmek için 60 günü var, bu sırada ABD yeni silah sistemleri test etmeyecek ve konuşlandırmayacak” şeklinde konuştu.

Anlaşmayı sadece Rusya’nın kurtarabileceğini söyleyen Pompeo, “İhlalleri itiraf edin ve anlaşmaya uymaya başlayın” dedi.

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğini savunarak Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: