• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
ABD’den Meksika sınırına askeri yığınak

ABD’den Meksika sınırına askeri yığınak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
Orta Amerika’dan ABD’ye dürüst gelen göçmen kervanına karşı Meksika sınırına asker konuşlandırılmasına ilişkin sorulara cevap veren Manning, “Gümrük ve Hudut Koruma Kurumuna birincil desteğimiz giriş noktalarını kuvvetlendirmek ve sınırda kilit açıklara müdahale etmektir.” dedi.
Manning, bölgede sınırı tel örgülerle kapatma ve diğer lojistik desteğin yanı sıra Amerikan ordusunun havadan helikopterlerle de sınır koruma birimlerine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Bölgede yalnızca şiddet koruma birimleri silahlı olacak
şu anda bölgede 4 bin 800 asker bulunduğuna dikkati çeken Manning, “Bugün itibarıyla 5 bin 200 civarında askerin güneybatı sınırına intikal etmiş olacak.” ifadesini kullandı.
Manning, “Savunma Bakanlığı yakın zamanda 7 bin civarında askerin bölgede İç Güvenlik Bakanlığına takviye vermesini varsayım ediyor.” diye konuştu.
Sözcü, sevk edilen askerlerin bin 100’ü California, bin 100’ü Arizona, 2 bin 600 askerin de Teksas eyaletinin Meksika ile olan sınırına yerleştirildiğini aktardı.
ABD Başkanı Donald Trump’ın sınırda protesto olması ve protestolar sırasında askerlere taş atılması durumunda bunların tabanca olarak addedilip ona kadar karşılık verileceğine karşın açıklamasına ilişkin Manning, “Baskı Kullama Kurallarının temelinde askerlerin nefsi müdafaa konusunda doğal zor kullanma hakkıdır.” dedi.
Fakat Manning, Trump’ın sonra taş atan göçmenlere alev edileceği biçiminde anlaşılan açıklamalarına açıklık getirdiğini belirterek, “Bu görevde silahlı olacak askerler oradaki güçlere emniyet sağlayacak olanlardır. Bu çok önemlidir. Bunlar askeri polis gücüdür ve Gümrük ve Sınır Koruma Ajansına yardım etmek üzere gönderdiğimiz askerlerimizi koruyacak olan güçlerdir.” değerlendirmesini yaptı.

Meksika sınırında hapishane inşa edileceği iddiası
ABD yönetiminin Pentagon’dan sınırda göçmenlerin tutulmasında kullanılacak tesis kurulmasını istediği, Pentagon’un da bu talebi reddettiğine ilişkin soruya yanıt veren Manning, Savunma Bakanlığı ile ABD’nin öteki kurumları arasındaki tartışmalara dair yorum yapmayacağını söyledi.
Manning “Orada inşa edilecek her yapıt ya da tesis sadece Gümrük ve Sınır Koruma personeli ve kendi personelimiz, takviye için orada olan Savunma Bakanlığı personeli için yapılacaktır.” diye konuştu.
Aynı toplantıda söz alan Pentagon sözcülerinden Albay Bill Speaks, “İç Emniyet Bakanlığından göçmen ailelerin tutulması için herhangi bir tesis inşa etme konusunda talep almadık.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: