• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
ABD’den İran Yaptırımında Türkiye’ye ‘İmtiyaz’ Sinyali: İhtiyaçları Dikkate Alıyoruz

ABD’den İran Yaptırımında Türkiye’ye ‘İmtiyaz’ Sinyali: İhtiyaçları Dikkate Alıyoruz

Ankara, ABD’nin 5 Kasım’da İran’a yönelik enerji sektörünü de kapsayacak ikinci evre yaptırımlara katılmayacağını ilan etmişti. Amerikalı pastör Andrew Craig Brunson’ın özgür bırakılmasıyla yumuşayan ABD-Türkiye ilişkilerinin bir sonraki sınavının da İran yaptırımları olması bekleniyor. ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, ülkesinin Tahran’a yönelik kasımda başlatacağı ambargoya Türkiye’nin katılmak istememesi konusundaki sorular üstüne, “Müttefik ve partnerlerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak ilerleme sağlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNDE OLUMLU HAVA

Pastörün bağımsızlık bırakılmasının ardındaki ABD Başkanı Donald, Trump’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşşekür edip Türkiye’yle ilişkilerin ”Harika” olacağını söylemesi, dün de artık Türkiye’ye karşın mükemmel bir duygu beslediğini söylemesi Ankara-Washington hattında ılımlı bir hava estirmeye başladı.

Brunson

”MÜTTEFİKLERİMİZİN İHTİYAÇLARINI DİKKATE ALIYORUZ”

DW Türkçe’de bulunan habere kadar; ABD’nin müttefiklerinden İran yaptırımlarına destek beklediğini bildiren Hook, bu konuda görüşmeleri sürdürdüklerini vurguladı.

“Türkiye İran yaptırımlarının uygulanmasına katılırsa, uğrayabileceği ekonomik zararlar konusunda ABD muavin olmaya hazırlanmış mı?” sorusu üstüne Hook, bir takım ülkelerin temsilcilerinin İran yaptırımları konusundaki kaygılarını, eşsiz koşullarını görüşmek üzere ABD’yi ziyaret ettiklerini, temaslar gerçekleştirdiklerini söyledi: “Mahrem oldukları için bu müzakerelerin doğası hakkında yorum yapmıyorum. Lakin İran ile ekonomik ilişkileri olan ülkeler var, konuşmak istiyorlar, biz de konuşuyoruz. Milli güvenlik hedeflerimizde, dünya genelinde müttefik ve partnerlerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak ilerleme sağlamaya çalışıyoruz.”

ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

”HEDEFİMİZ İRAN’DAN PETROL ALAMINI SIFIRLAMAK”

Çoktan 100’den artı tanıdık olmayan şirketin İran’dan çıkma kararı almasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Hook, İran’ın gelirlerini yüzde 80 oranında petrolden elde ettiğini, bu nedenle bilhassa bu alana yoğunlaşacaklarını kaydetti.

“Hedefimiz İran’dan petrol bölge ülkelerin bunu en kısa zamanda tamamıyla sıfırlamasını temin etmek” diyen ABD’nin İran özel temsilcisi, bunu yaparken petrol üreticisi ülkelerle de yakın temas içinde olduklarını, enerji pazarında istikrarın korunmasına da yük verdiklerini kaydetti.

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook

ABD-İRAN-AVRUPA İLİŞKİSİ

ABD’nin İran yaptırımları konusunda İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Avrupalı müttefikleriyle görüş ayrılıklarını dönemsel yaşanan taktiksel manzara ayrılıkları olarak niteleyen Hook, “Avrupalı bakanlar ve yetkililerle konuştuğumda İran’a ilişkin kilit mevzularda aynı tehdit algılamalarına sahip olduğumuzu görüyorum” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: