• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
ABD’den Brunson Çıkışı: Sopa Göstermek İşe Yaradı

ABD’den Brunson Çıkışı: Sopa Göstermek İşe Yaradı

Brunson’ın özgürlük bırakılmasının Amerika’da adalet kararının sonucu olarak algılanmadığı, Türk yargısının derin bir şekilde siyasileştirildiği, çoktandır ABD Dışişleri Bakanlığı ve medyasında Türkiye’nin esas adaletten mahrum olduğu algısının oluştuğunu söyleyen uzman, “Amerika, (Türkiye’ye karşı) sopa manzara yönteminin ve zorlama kampanyasının işe yaradığını fark etti” diye konuştu.

Merkez’in Ulusal Emniyet ve Milletlerarası Politika bölümü müdür yardımcı Hoffman, iki ülke aralarında çözüm bekleyen iki stratejik sorunun ilkinin, Kasım ayında yürürlüğe girecek olan İran’a yönelik yaptırımlar konusunda Türkiye’nin ne denli işbirliği yapacağı, ikincisinin de Rusya’dan S-400 füze savunma sistemini alıp almayacağı olduğunun altını çizdi.

“TRUMP BRUNSON DAVASINA KIŞISEL YAKLAŞTI”

Türkiye’de tutukluluğu hala devam eden NASA uzmanı Serkan Gölge gibi diğer Amerikalı ve çifte vatandaşlık sahibi kişilerin davalarına da değinen Hoffman, Amerikalıların bu kişileri ‘siyasi tutuklu’ olarak gördüklerini belirtti ve Brunson davasının sonucunun Türkiye’yle ilgili genel algıyı değiştirmediği yorumunda bulundu: “Brunson artık hür olduğu için Trump’ın Türkiye’yle daha az ilgilendiğini göreceksiniz çünkü Brunson davası Trump’ın fazla bireysel yaklaştığı bir konuydu. Ama Türkiye’nin pek güvenilir bir müttefik olmadığı, muhaliflere adaletsiz bir şekilde baskı yaptığı ve ABD’yle pazarlık edebilmek adına yaklaşık olarak rehine alıkoyma yollarına bile başvurduğu algısı devam edecek. Korkarım fakat bu koşul daha da uzayacak ve ABD’nin Türkiye ile ilişkilerine renk vermeye de devam edecek”.

“ERDOĞAN SADECE SERT ÇİZGİLER OLDUĞUNDA KARŞILIK VERİYOR”

Max Hoffman, Amerikalı yetkililerin yalnızca Brunson davasından yola çıkarak yok, Türkiye’nin Almanya’yla gazeteci Deniz Yücel davasında ve 2015’te Rus savaş uçağını düşürdüğü olayda yaşadıklarına bakarak uzlaşma yolunu ‘sert çizgiler’ çizerek bulmayı seçim edebileceğini söyledi:

Hoffman, “(Amerikalı yetkililer), ‘Erdoğan sadece sert çizgiler olduğunda karşılık veriyor ve onunla oysa bu şekilde ilerleyebiliriz’ düşüncesine varabilir. Ve bu düşüncede haklılık payı da var çünkü Erdoğan fazla açık bir şekilde Brunson’ı pazarlık unsuru olarak kullanmaya başlamıştı. Brunson bugün hala belirsiz olan nedenlerden nedeniyle tutuklanmıştı ve gerçekten siyasi koz amaçlı kullanıldığı, sürecin birincil başlarında bile hissedilmişti” diyor.

“TRUMP YÖNETİMİ İNSAN HAKLARI DEMOKRASİ KONULARIYLA FAZLA EKSIK İLGİLENİYOR”

ABD’nin bundan daha sonra Türkiye’deki insan hakları ihlallerine daha fazla odaklanıp-odaklanmayacağı sorusuna ise Hoffman “Bunun insan hakları konusunda yeni bir ilgi yaratacağını sanmıyorum. Trump yönetimi maalesef insan hakları ve demokrasi konularıyla çok az ilgileniyor. Yönetimin fazla aşırı realist bir dünya görüşü var ve bu görüşe tarafından (sadece) enerjik liderler ve dinç ülkeler anlaşma yapmak için bir araya gelebilir. Oysa bu anlaşmalar yalnizca stratejik ve hesaplı konularla ilgili; insan hakları gündeme bile gelmiyor” biçiminde yanıt verdi.

Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Max Hoffman, aynı zamanda, Amerika’nın çekeceği sert çizgilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı geri adım atmaya zorlamakla birlikte kendi tabanı aleyhinde bir nevi zor durumda bırakacağını öne sürdü ve bunun, “fazla zorlama hissetmesi” durumunda Erdoğan’ı sert tepki vermeye veya geri adım atmayı reddetmeye zorlayacağı uyarısında bulundu.

Hoffman’a kadar, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın bulunması için Türkiye, ABD ve Suudi Arabistan arasında oluşturulabilecek mümkün bir işbirliği bile Türk-Amerikan adamakıllı düzeltmeye yetmeyebilir.

Brunson Davası Sonrası Dolar Yeni Haftaya 5,88 TL'den BaşladıBrunson Davası Sonrası Dolar Yeni Haftaya 5,88 TL’den Başladı MHP Milletvekili Enginyurt'tan Brunson Tepkisi: IPhone'umu Geri VerinMHP Milletvekili Enginyurt’tan Brunson Tepkisi: IPhone’umu Geri Verin

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: