• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
ABD’de iç savaş tehlikesi büyüyor

ABD’de iç savaş tehlikesi büyüyor

Harvard Üniversitesi’nden İngiliz tarihçi Prof. Neil Ferguson’un The Sunday Times gazetesinde yayınlanan bir makalesinde, bir sonraki başkanlık seçimlerinin ABD’de toplumu ikiye bölebileceği ve iç savaşa yol açabileceği belirtildi.

ABD'de iç savaş tehlikesi büyüyor

1861-1865 Amerikan İç Savaşı temsili (Kuzeyli-Güneyli asker)

İÇ ÇELİŞKİLER DERİNLEŞTİ, KÜLTÜREL ÇATIŞMA ŞİDDETLENDİ

ABD’de son zamanlarda iç çelişkilerin derinleştiği ve ‘kültürel çatışma’nın şiddetlendiği yorumunu yapan Ferguson, Barak Obama ve Hilary Clinton gibi önde gelen Amerikan Başkanı muhaliflerine bombalı paket gönderilmesi olaylarını da, ABD iç savaşıyla ilgili ‘yeni kehanetlere’ zemin hazırladığı nitelemesi yaptı.

ABD'de iç savaş tehlikesi büyüyor

Foreign Policy’nin ABD’de iç savaş anketi haritası

“ENDIŞELENMEK İÇİN YETERİ DEK SEBEP VAR”

Teksas Üniversitesi’nden akademisyen Emily Whalen de, Task&Purpose sitesi için yazdığı makalede, ABD’de bir iç savaş riski olduğu analizini yapıyor. Whalen yaptığı analizi, Lübnan’daki iç savaşı öngören gazeteci Jonathan Randal’ın metodolojisine dayandırıyor. ABD ile Lübnan aralarında manâlı farklılıklar olduğunu gösteren akademisyen, aynı zamanda endişelenmek için yeteri değin benzerlikler ve sepeblerin de varolduğu sonucuna varıyor.

ABD'de iç savaş tehlikesi büyüyor

“ABD, KARİKATÜR BİR HÜKÜMETLE YÖNETİLİYOR”

Whalen, ABD Başkanı’nın ‘kaba’ biri olduğunu, ülkenin kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden büyük ve kesin olmayan müttefikleri olduğunu ve sahiden etkisiz ‘karikatür bir hükümet’le yönetildiğini belirtiyor. Akademisyene tarafından, Amerikan Cumhuriyetçi Parti, iç savaş öncesi Lübnanlı muhafazakar güçleri, Demokratlar ise dağınık ve örgütsüz Lübnanlı ilerici partileri hatırlatıyor.

ABD'de iç savaş tehlikesi büyüyor

Lübnan iç savaşından bir kare.

New York Times ve Washington Post’la çalışan ABD’li gazeteci Jonathan Randal, bir sene öncesinden, 1974’te Lübnan iç savaşını öngörmüştü. Randal, iç siyasal çatışma ve iç savaş tehdidiyle ilgili mevcut durumun değerlendirilmesini sağlayan bir nesil ‘dedektör’ geliştirmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: