• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ABD, Rusya ile İmzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan Çekiliyor

ABD, Rusya ile İmzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan Çekiliyor

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Rusya ile imzaladığı ‘Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekileceğini açıkladı. Trump, Rusya ve Çin’in yeni bir anlaşmayla gelmediği takdirde ABD’nin kendi silahını üreteceğini söyledi.

OBAMA’YA GÖNDERMEDE BULUNDU

Trump, Nevada eyaletinde yaptığı seçim konuşmasının peşinde, gazetecilere Rusya ile ülkesi aralarında imzalanan “Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması”na ilişkin açıklamalarda bulundu. Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğini savunan Trump, “Senelerdir ihlal ediyordu ve (önceki) Başkan Barack Obama’nın niçin bu konuyu münazara etmediğini ya da neden anlaşmadan çekilmediğini bilmiyorum.” diye konuştu.

“RUSYA ANLAŞMAYA SAYGI GÖSTERMEDİ”

Rusya’nın, nükleer bir anlaşmayı ihlal etmesine ve ABD’nin izin vermediği silahları yapmasına müsaade etmeyeceklerini gösteren Trump, “Biz anlaşmada kalan taraf olduk ve anlaşmaya hürmet gösterdik. Oysa Rusya ne yazık fakat bu anlaşmaya hürmet göstermedi. böylece anlaşmayı feshedeceğiz, anlaşmadan çekileceğiz.” ifadesini kullandı.

YENİ ANLAŞMA GELMEZSE ABD KENDİ SİLAHINI ÜRETECEK

Trump, Rusya ve Çin’in yeni bir anlaşmayla gelmediği takdirde ABD’nin kendi silahını üreteceğini söyledi.

ABD ile bu ülkenin Avrupa ve Uzakta Doğu’daki müttefiklerini korumayı amaçlayan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 1987’de Washington’da imzalandı.

Uzlaşma, Rusya ve ABD’nin menzili 300-3400 eksen olan karadan atılan güdümlü füzesi almasını, üretmesini ya da test etmesini yasaklıyor. ABD, Rusya’yı çoğu kez bu anlaşmayı ihlal etmekle suçluyordu.

Trump'ın Trump’ın “Nükleer Uzlaşma” Kararına Rusya’dan Tepki: Fazla Tehlikeli Bir Adım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: