• DOLAR
  5,3137
  % 0,19
 • EURO
  6,0099
  % 0,10
 • ALTIN
  226,4007
  % -0,09
 • BIST
  101.332
  % -0,39
ABD ordusu, büyük kentlerde savaşa hazırlanıyor

ABD ordusu, büyük kentlerde savaşa hazırlanıyor

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı İleri Teknoloji Araştırma Projeleri Departmanı’nın (DARPA) devlet siparişleri sitesinde yayınlanan ve ‘beyin fırtınası’ çağrısında bulunulan belgede, Pentagon’un bugün düşman sahasında eşit güce sahip bir orduya karşı zafer kazandıracak teknolojilere sahip olmadığı belirtildi.

ABD ordusu, büyük kentlerde savaşa hazırlanıyor

NAVİGASYON VE ILETIŞIM

Pentagon’un belgesinde, ABD ordusunun dağıtılmış yoğunluktaki çatışmalarda fayda sağlamaya yarayan ve keza düzenli bir ordu ile, keza de cephe hatlarının kesin olmadığı arazide baştan savma silahlı oluşumlarıyla çatışmalarda üstünlük sağlayabilecek devir niteliğinde teknolojilere gereksinim duyduğu kaydedildi.

Bu kriterlere uyan ve Pentagon tarafından olası rakip olarak görülen ülkelerin listesi fazla uzun olmayıp, Kuzey Kore, Çin, İran ve Rusya’yı içeriyor.

DARPA’nın tespitine kadar ABD Silahlı Kuvvetleri’nin kuvvetsiz noktası, yoğun ve çok katlı yapıların ve gelişmiş altyapının bulunduğu megakentlerde savaşmayı karşılayan güvenilir teknolojilerin olmayışı.

ABD ordusu, büyük kentlerde savaşa hazırlanıyor

Pentagon’un ihale belgelerinde bu durum şu ifadelerle paylaşıldı:

“Askeri operasyonun başarısı, ABD’de yer alan komuta merkezlerinden dünyanın farklı bir yerindeki askere, tüm seviyelerde güvenilir ve tehlikesiz iletişim ve küresel konumlandırmaya alt. Amacımız, nerede olursa olsun, askerlere olabildiğince çabuk ve güvenilir bir şekilde içten data verebilmeyi öğrenmek ve bununla beraber rakibi böyle bir olanaktan yoksun bırakmak. İletişimin kullanılabilirliğini, kapsamını ve direncini arttıracak yeni sistem kavramlarına ve teknolojilerine gereksinim duyuyoruz.”

DARPA yetkilileri, Pentagon’un tanıdık olmayan topraklardaki büyük kentlerde savaşmak için GPS’e alt olmayan, elektronik harp ve baskılama araçlarının etkisine dayanıklı teknolojilere gereklilik duyduğunu vurguluyor.

ABD ordusu, büyük kentlerde savaşa hazırlanıyor

İSTİHBARAT VE GÖZETİM

Belgelerde bambaşka bir kalem olarak ABD askerlerinin bulundukları durumun anlayabilmesini kolaylaştıran teknolojilerin orduya getirilmesine ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

DARPA, mesela sivil kalabalığın içinde düşmanın silahlı askerlerini ayırt edebilmesi, yoğun trafikte askeri araçları çarçabuk ayrım edebilmesi, binada alev edilen kuytu bir noktayı saptayabilmesi için hedefleri otomatik olarak tanıyabilen orijinal teknolojilere ve yeni bilgiişlem algoritmalarına ilgi duyuyor. Bu görevin yerine getirilmesi için kullanılacak teknik araçlar, kentlerde çoğu yerde yer alan video gözetim kameralarındaki bilgileri inceleme edebilme gibi lokal altyapılar unsurlarının ABD’nin lehine kullanabilmesi gerekiyor.

Keza ‘çeşitli koşullara kolaylıkla adapte edilebilen ucuz gözetim araçları yaratmak için’ sivil teknolojilerin ordu ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde adapte edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Burada muhtemelen istihbarat toplama ve gözetim için bağımsızlık satışta olan insansız hava araçları (İHA) söz konusu. Tek bir ağ içinde bir araya getirilen bu İHA’lar kısıtlı harcamalarla kentlerin başlıca bölgelerini gözetim aşağıda tutmaya ve gereklilik duyulduğunda askeri hedeflere saldırmaya imkan tanıyabiliyor.

ABD ordusu, büyük kentlerde savaşa hazırlanıyor

“SİSTEMLERİN SİSTEMİ” KÜRESEL AĞ

DARPA’nın belgesinde, ABD ve müttefiklerinin askerlerini, askeri teçhizatı, uçakları, İHA’ları, uyduları ve öteki keşif ve hamle araçlarını savaş alanında bir bütün haline getirebilen yüksek hızlı küresel bir ağ olan ‘Sistemlerin Sistemi’ (System of systems) maddesi de ön plana çıkıyor.

DARPA, çok sayıdaki İHA’larının ve nispeten sınırlı sayılı askeri birliklerin (standart silahlı cephe ardındaki sınırlı destekli 200’e değin kişinin bulunduğu gruplar) tek bir merkezden yönetilmesi durumunda sayıları katbekat fazla olan düşman birlikleri karşı başarılı bir şekilde savaşabileceklerini vurguluyor.

ABD ordusu, büyük kentlerde savaşa hazırlanıyor

DARPA’nın ‘beyin fırtınası’ yoluyla üretilecek çözümler için seçtiği maddeler, Amerikalıların gelecekteki savaşlarda son teknolojiye göre silahlandırılmış ve fazla sayıda hafif İHA’nın desteğiyle hareket eden ufak askeri birliklerin üstüne bahis yaptığı anlaşılıyor.

Bu nesil birliklerin, her evin alev edilen bir kaleye dönüştürülebildiği ve taarruza geçen tarafın teknik üstünlüğünün çoğu zaman öyle te manâlı olmadığı megakentlerde başarılı bir şekilde savaşıp savaşamayacakları ise şimdilik yanıtı olmayan bir soru.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: