ABD, Meksika sınırına asker yığacak

ABD, Meksika sınırına asker yığacak

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Latin Amerika ülkelerinden ABD’ye doğru hareket eden göçmen konvoyunun ülkeye girişine müsade vermeyeceklerini vurgulayan Trump, “Sınır Yoklama güçleri ile Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza birliklerinin yanı sıra sınıra 10 ila 15 bin aralarında asker göndereceğiz. Kimse sınırdan içeri girmeyecek. Bu kişilerin içeri girmesine müsade vermeyeceğiz.” dedi.

Trump ayrıca, söz konusu göçmen konvoyunun oluşmasına ve yola devam etmesine müsade veren Latin Amerikan ülkelerine ABD’nin yaptığı yardımları kesmeyi ciddi şekilde düşündüklerini de sözlerine ekledi.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Orta Amerika’dan ABD’ye doğru yola meydana çıkan göçmen konvoyuna aleyhinde önlem olarak Meksika sınırına 5 bin 200 asker sevk edeceği bildirilmişti.

Pentagon’un bu sevkiyatı tartışmalara neden olurken, bu adım, son yıllarda Afganistan’ın gerisinde yapılan en fazla asker sevkiyatı olarak görülüyor. Devlete Ait rakamlara göre ABD’nin Afganistan’da 15 bin, Irak’ta 5 bin 200, Suriye’de ise 2 bin askeri bulunuyor.

ABD Başkanı Trump, önceki gün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunu “ülkesini işgal” olarak nitelemiş ve “Ordumuz sizi bekliyor olacak.” yorumunu yapmıştı.

Birleşik Milletler (BM), Orta Amerika’dan ABD’ye varmak için yola meydana çıkan ”göçmen kervanı”na 7 binden pozitif kişinin katıldığını bildirmişti.

öne meydana çıkan haberler

Eşini şikayet etti

En hoş 15 melez

Şenol Güneş’in yeni prensi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: