• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
ABD Kongresi ara seçimlerinde tablo netleşiyor

ABD Kongresi ara seçimlerinde tablo netleşiyor

ABD’de seçmenler, Kongrenin üst kanadı Senatodaki 35 sandalye ile daha alçak kanadı Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için dün sandık başına gitti.
Ülkenin bir takım eyaletlerinde hala oy sayım işlemleri devam ederken, resmi olmayan sonuçlara göre Demokratlar 8 yıl aranın gerisinde Temsilciler Meclisindeki üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı.
Amerikan AP haber ajansının derlediği ve resmi olmayan sonuçlara tarafından, Temsilciler Meclisinde Demokratlar 27 sandalyeyi Cumhuriyetçilerin elinden alarak buradaki zaferini bildiri etti.
Buna kadar Demokratlar Temsilciler Meclisinde 220 sandalyeye ulaşırken, Cumhuriyetçiler ise 194 sandalyede kaldı. Meclisin 21 koltuğuna oturacak isimleri belirleyecek oy sayım süreçleri halen devam ediyor.
Temsilciler Meclisinde üstünlüğü karşılamak için 218 sandalyeye ulaşmak gerekiyordu.

Senatoda son koşul
Cumhuriyetçilerin varlıklarını güçlendirdiği Senatoda ise Demokratlar 3 koltuğu muhalif partiye kaptırdı.
Nevada eyaletinde Demokrat Jacky Rosen, Senato yarışını kazanarak Cumhuriyetçilere birincil koltuğunu kaybettirdi.
Açıklanan devlete ait olmayan sonuçlara kadar, hemen Senatoda Cumhuriyetçilerin 51, Demokratların ise 45 sandalyesi bulunuyor.
Kaliforniya, Arizona ve Florida eyaletlerinde oy sayım işlemleri devam ederken, Senatoda Mississippi eyaleti için anlamsız kalan 1 koltuk 27 Kasım’daki özel seçimle sahibini bulacak.

Eyalet valiliği seçimleri
öte taraftan ABD’deki ara seçimlerde Senato ve Temsilciler Meclisi değin dikkati çekmese de 36 eyalette de valilik seçimleri yapıldı.
Seçimlerden önce eyalet valiliklerinin 33’ünü elinde bulunduran Cumhuriyetçiler bu seçimlerde aynı ivmeyi yakalayamayarak, 7 eyaleti Demokratlara kaptırdı.
Nevada, Kansas, New Mexico, Illionis, Wisconsin, Michigan ve Maine elde etmek üzere 7 eyaletteki sandalyeyi Cumhuriyetçilerden alan Demokratlar, 23 eyalet valiliğini garantilerken, Cumhuriyetçilerin elinde ise 25 eyalet kaldı.
Bazı eyaletlerde sonuçlar az önce netleşmedi.

Seçime katılım oranı arttı
Diğer yandan dün yapılan Kongre ara seçimleri son yılların en büyük katılımlı ara seçimlerinden biri oldu. Uzmanlar, Başkan Donald Trump’ın söylemleri sebebiyle kutuplaşan ve siyasileşen ABD toplumunun tepkisini sandıkta ortaya koyduğunu belirtiyor.
Resmi olmayan verilere göre, Temsilciler Meclisi seçimleri için 2014’teki ara seçimlerde 83 milyon birey oy kullanırken, bu sene 114 milyon seçmen sandık başına gitti. Bu rakam ülkedeki toplam seçmen sayısının yüzde 49’una tekabül ediyor.
öte yandan şu belli başlı kadar sanılan oylara bakıldığında oy veren seçmenlerden takriben 52 milyonunun Demokrat, 46 milyondan fazlasının da Cumhuriyetçileri desteklediği görülüyor.

Ayrılmış Kongre
Mevcut durumda Temsilciler Meclisinde 237 Cumhuriyetçi ve 193 Halkçı Temsilci atama yaparken, 5 koltuk ise bazı nedenlerle manâsız bulunuyordu.
Uzmanlar, Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında ayrılmış Kongre nedeniyle 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerine giden süreçte ABD Başkanı Donald Trump’ın işinin zorlaşacağı görüşünde birleşiyor.
2000’den bu yana maksimum Müslümanın aday olduğu seçimlere Michigan ve Minnesota eyaletlerinden katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, yarışı kazanarak “Temsilciler Meclisine giren birincil Müslüman kadın üyeler” oldu.
öte taraftan seçimlerde yarışmacı eşi Türk asıllı Lauren Arikan da Maryland eyaletinin meclisine girmeye yargı kazandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: