• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
ABD, ‘Kaşıkçı’ Cinayetiyle Alakalı Suudilere Yaptırım Uygulayacak

ABD, ‘Kaşıkçı’ Cinayetiyle Alakalı Suudilere Yaptırım Uygulayacak

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Pompeo, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüyle bağlantılı Suudi yetkililerin vizelerinin iptal edileceğini, vize yasağı ve öteki yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.

”YAPTIRIMLAR UYGULAYACAĞIZ”

Bakan Pompeo, “ABD yönetimi olarak elde ettiğimiz bilgiler ışığında Kaşıkçı’nın ölümüne karıştığından şüphelendiğimiz Suudi Krallığı, Dışişleri Bakanlığı, istihbarat ve diğer bakanlıklara ast bazı Suudi yetkililerine vize iptali, vize yasağı ve öteki yaptırımlar uygulayacağız.” dedi.

Pompeo, keza, belirlenen kişilere, ABD Hazine Bakanlığı ile beraber “Küresel Magnitsky İnsan Hakları Mesuliyet Yasası” zarfında yaptırım uygulanmasını değerlendirdiklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

”MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK”

Alınan yaptırım kararlarının bu kadarla kalmayacağını ve gelen yeni bilgiler ışığında öbür yaptırımlar uygulanmaya devam edileceğini kaydeden Pompeo, “ABD, Kaşıkçı’nın susturulması için yapılan bu tarz gaddarca harekete şımartma göstermeyecektir.” ifadesini kullandı.

”TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ”

Kaşıkçı soruşturmasına ilişkin Türk yetkililer ile yakın koordinasyon halinde olduklarını vurgulayan Bakan Pompeo, “Gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesi konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Bu konuda Türk istihbarat yetkililerinden yardım alıyoruz. Türkler bizimle epeyce yakın bir meslek birliği içinde. Türkler, Suudilerin kendileriyle yakından çalıştıklarını söyledi.” biçiminde konuştu.

Pompeo, ABD Dışişleri Bakanlığının Kongre ile çalışarak Kaşıkçı cinayetinin iyice aydınlatılması için gerçekleri aramaya devam edeceğini ve Kaşıkçı’nın ölümünden sorumluluk sahibi kişileri yaptıklarından sorumluluk sahibi tutacaklarını açıklama etti.

Cemal Kaşıkçı'nın Kıyafetlerini Giyen Dublörün Türkiye'den Kaçış Görüntüleri Ortaya ÇıktıCemal Kaşıkçı’nın Kıyafetlerini Giyen Dublörün Türkiye’den Kaçış Görüntüleri Ortaya Çıktı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: