• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
ABD İran’a 2. yaptırımlara start verdi

ABD İran’a 2. yaptırımlara start verdi

Hazine Bakanlığı, İran’a yönelik yaptırımların 90 ve 180 günlük iki aşamayla her tarafta uygulanmaya başlayacağını duyurdu. ABD Başkanı Trump’ın kararıyla İran’a uygulanacak yaptırımlar, TSİ 08.00’de yürürlüğe girecek

PETROL VE ÜRÜNLERİNE KISITLAMA

ABD Define Bakanlığı verilerine kadar, 5 Kasım’da başlayacak yaptırımlar 6 maddeden oluşuyor.

Hazine Bakanlığının yaptırımlarının ikinci maddesini ise petrolle ilgili işlemler oluşturuyor. İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ve Milli Tanker Şirketi (NITC) gibi kuruluşları da kapsayan yaptırımlar, İran’dan petrol, petrol ürünleri veya petrokimya ürünlerinin satın alımına uluslararası kısıtlamalar getiriyor.

Yaptırımların bir öteki hedefinde ise tanıdık olmayan finans kuruluşlarının İran Merkez Bankası ve belirtilmiş İranlı finans kuruluşları ile yaptığı işlemler yer alırken, 4. madde yeniden İran Merkez Bankası ve bir takım İranlı finans kuruluşlarına özel mali mesaj hizmetlerinin önlenmesini içeriyor. İran’a yönelik yaptırımların 5. ve 6. maddelerinde de arabuluculuk ve sigorta şirketleri ile İran enerji sektörüne yönelik kısıtlamalar bulunuyor.

İRAN EKONOMİSİ KASIT ALINDI

Yaptırımların bir öteki hedefinde ise tanıdık olmayan finans kuruluşlarının İran Merkez Bankası ve kayıtlı İranlı finans kuruluşları ile yaptığı işlemler yer alırken, 4. madde yine İran Merkez Bankası ve bir takım İranlı finans kuruluşlarına özel finansal mesaj hizmetlerinin önlenmesini içeriyor. İran’a yönelik yaptırımların 5. ve 6. maddelerinde de arabuluculuk ve sigorta şirketleri ile İran enerji sektörüne yönelik kısıtlamalar bulunuyor.

ÖTE YANDAN ABD Define Bakanı Steven Mnuchin, önceki gün yaptığı açıklamada, 5 Kasım’da yürürlüğe girecek yaptırımlar çerçevesinde 700’ü aşkın İranlı kişi ve kurumun daha kara listeye ekleneceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin arkasında mayıs ayında yaptığı açıklamada, İran’la yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini vurgulayarak 12 maddelik durum ortaya attı.

ABD İran'a 2. yaptırımlara start verdi

12 MADDELİK ŞARTLAR

Pompeo’nun dile getirdiği koşullar şu şekilde:

1- İran, Milletlerarası Atom Enerjisi Ajansına (UAEA) önceki nükleer programlarının askeri boyutlarını iyice açıklamalı ve bu çalışmalarını kalıcı ve doğrulanabilir olarak adamakıllı bırakmalı.

2- İran, uranyum zenginleştirmeyi durdurmalı ve yeniden katiyen plütonyum işlememeli.

3- İran, UAEA’ya tüm ülkedeki tesislere kayıtsız şartsız erişim hakkı tanımalı.

4- İran, balistik füze üretimine son vermeli ve nükleer kapasiteli füze fırlatma ve geliştirmeyi durdurmalı.

5 — İran, hakiki olmayan suçlamalarla tutukladığı tüm ABD ve bu ülkenin ortak ve müttefiki olan ülkelerin vatandaşlarını bağımsızlık bırakmalı.

6 — İran, Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami Cihad Hareketi de dahil almak üzere Ortadoğu’daki bütün “terörist gruplara” desteğini geri çekmeli.

7- İran, Irak hükümetinin egemenliğine saygı duymalı ve Şii milislerin silahsızlandırılması, tasfiyesi ve her tarafta entegrasyonuna izin vermeli.

8- İran, Husi milislere askeri desteğini kesmeli ve Yemen’de dostane siyasi çözüm için çalışmalı.

9- İran, Suriye’nin tamamında İran komutasında bulunan güçleri geri çekmeli.

10- İran, Afganistan ve bölgedeki Taliban ve diğer teröristlere verdiği desteği kesmeli ve El Kural’yi barındırmayı bırakmalı.

11- İran, Devir Muhafızları Kudüs Gücü’nün dünyadaki terörist ve militan ortaklarına verdiği desteği kesmeli.

12- İran, birçoğu ABD’nin müttefiki olan komşularına karşısında tehditkar davranışlarına son vermeli, İsrail’i yok etme ile Suudi Arabistan ve Birleşmiş Arap Emirliklerine füze atmaktan vazgeçmeli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: