• DOLAR
  5,3312
  % 0,24
 • EURO
  6,0463
  % 0,09
 • ALTIN
  227,0015
  % 0,05
 • BIST
  103.168
  % 0,66
ABD ile yaptırım krizi bitti

ABD ile yaptırım krizi bitti

Rahip Brunson’ın yargılanması sürecinde ABD bir dizi yaptırımı uygulayacağını duyurmuş, ağustos ayının başında da ABD Define Bakanlığı, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Yargı Bakanı Abdulhamit Gül’ün ABD’deki mal varlıkları ve mülk varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirlerini dondurmuştu. Kararda ABD vatandaşlarının bu bakanlarla herhangi bir iş yapması da yasaklanmıştı.

Türkiye’den tepki ile karşılanan karara benzer şekilde yaptırımla karşılık verilmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan yine ağustos ayında ABD İçişleri Bakanı Kirstjen Nielsen ile Adalet Bakanı Jeff Sessions’un Türkiye’deki mal varlıklarının dondurulduğunu bildiri etmişti.
Rahip Brunson’ın mahkemece cezalandırılmasından daha sonra konut hapsinin sona erdirilerek özgürlük bırakılması ve ülkesine dönmesinin ardından iki ülke ilişkileri normalleşme sürecine girdi.

EŞZAMANLI AÇIKLAMALAR

class=’cf’>

Ortak açıklamaların yanı sıra süreçte ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kez telefonda görüştü. İki ülkeden yapılan açıklamalarda yaptırımların kaldırılacağı mesajı da verilmişti.

Son olarak 29 Ekim Pazartesi günü ABD, yaptırımları kaldıracağını Türkiye’ye iletti. Önceki gün de ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesinde özel olarak bu konu ele alındı.

Açıklamaların Türkiye saati ile 16.30’da iki ülke tarafından eşzamanlı yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda ABD Süleyman Asilzade ve Abdulhamit Gül hakkındaki, Türkiye ise Nielsen ve Sessions hakkındaki yaptırım kararlarını kaldırdı.

DIŞİŞLERİ: YASAKLAR KALKTI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yaptırımların kaldırılmasına ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı’nın 1 Ağustos 2018 tarihinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Asilzade ve Hak Bakanı Sayın Abdulhamit Gül hakkında aldığı yaptırım kararına, diplomatik teamüllerin esasını yaratıcı mütekabiliyet ilkesinin gereği olarak aynıyla karşılıklı olma etmiştik.  ABD Hak Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Emniyet Bakanı Kirstjen M. Nielsen ile ilgili olarak yaptırım uygulanması kararı almıştık. Sessions ile Nielsen’e uygulanan yasaklar kaldırılmıştır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: