• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
ABD Genelkurmay Başkanı Dunford: Erdoğan ve Trump’ın Talimatını Yerine Getirdik

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford: Erdoğan ve Trump’ın Talimatını Yerine Getirdik

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın kendilerine Münbiç’te güvenliği sağlama konusunda verdikleri direktifi yerine getirdiklerine inandıklarını belirterek, “Çok yakında da siyasi kısmında Münbiç’te kişileri taramadan geçireceğiz.” dedi.

Dunford, Zorlama Yanlısı Fazla Örgütlerle Çaba Genelkurmay Başkanları Konferansı’nın arkasında Trump’ın DEAŞ ile Uğraş Özel Temsilcisi Brett McGurk ile iki taraflı basın toplantısı düzenledi. Genelkurmay Başkanı Dunford toplantıda, iki müttefik ülkenin Münbiç’te ortak devriyeye başlamasının gecikmesiyle ilgili soruları yanıtladı.

”RASYONEL BİR ADIMLA İLERLİYORUZ”

Koordineli egemen devriyeleri hemen başlattıklarını ve Münbiç yol haritasının geri kalanı üstünde ortak alıştırma yürüttüklerini dile getiren Dunford, şöyle konuştu:

“Buradaki reel mesele şu: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump’ın bize verdiği tahsis, o bölgede Türkiye’ye yönelik Münbiç’teki sınamaların ele alındığı bir yolla güvenliği sağlamaktı. Bunu anında yaptık. Ortak devriyelere gelince; birincisi devriyelerin nasıl gerçekleştirileceği, nasıl komuta ve kontrol edileceği, angajman kurallarının ne olacağı dahil bir personel planı geliştirmeliyiz. daha sonra bu ortak devriyeleri yerine getirmek için seçtiğimiz kişileri eğitmemiz lüzumlu. Doğrusu rasyonel bir adımla ilerliyoruz. Bir aciliyet laf konusu değildi. Ivedi emniyet konularına hemen müdahale edildi.”

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford

”ERDOĞAN VE TRUMP’IN VERDİĞİ GÖREVİ YERİNE GETİRDİK”

Orgeneral Dunford, Münbiç yol haritasında müşterek devriyelerin başlamasıyla ilgili bir takvimin söz konusu olmadığını savundu.

Türk mevkidaşı Orgeneral Yaşar Güler ile son üç haftada iki kere görüştüğünü andıran Dunford, “Dün ikincisiydi. İkisinde de bugüne dek kaydettiğimiz ilerleme konusunda memnuniyetini açıklama etti. derhal Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump’ın bize Münbiç’te güvenliği sağlama konusunda verdikleri direktifi yerine getirdiğimize inanıyoruz. Fazla yakında da siyasi kısmında Münbiç’te kişileri taramadan geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

CEMAL KAŞIKÇI VAKASI

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğü iddialarını Suudi mevkidaşı ile görüşüp görüşmediğine ilişkin bir soru üzerine Dunford, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı ile yarın bir röportaj yapacağını aktardı. Dunford, şu belli başlı değin mevkidaşıyla Kaşıkçı olayına ilişkin herhangi bir gösterme alışverişinde bulunmadığı bilgisini paylaştı.

Kaşıkçı olayının Washington ve Riyad arasındaki askeri ilişkileri etkileyip etkilemeyeceğine karşın bir soruya ise Dunford, “Muhakkak oysa askeri ilişkilerde herhangi bir değişiklik, politika değişikliği olacaktır fakat daha çok erken. Ne olacağına dair spekülasyonda bulunamam.” yanıtını verdi.

Cemal Kaşıkçı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: