• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Kaşıkçı Cinayetinin Ses Kaydını Dinlediği İddia Edildi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Kaşıkçı Cinayetinin Ses Kaydını Dinlediği İddia Edildi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda ‘öldürüldüğüne’ ilişkin ses kayıtlarını Ankara ziyareti sırasında dinlediği iddia edildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada iddiaları reddetti.

POMPEO, ANKARA’DA DİNLEDİ

Amerikan ABC televizyonunun bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, çarşamba günü Ankara’daki temasları esnasında, Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne ilişkin ses kayıtlarının Pompeo’ya Türk yetkililerce dinletildiği ve ABD Dışişleri Bakanı’na kaydın deşifresinin de verildiği öne sürüldü.

Haberde, söz konusu yetkilinin bununla beraber, Kaşıkçı’nın Suudi Başkonsolosluğunda “8 dakika süren boğuşma sonunda boğularak öldürüldüğünü söylediği” iddiasında bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

ABD’DEN YALANLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada iddiaları reddetti. Nauert, “Bakan Pompeo, Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasına ilişkin ne bir ses kaydını dinledi ne de kaydın deşifresini gördü.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan New York Times (NYT) gazetesine verdiği mülakatta Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti hakkında, “Eğer çok büyük bir mucize olmazsa onun öldüğünü kabul ediyorum. Bu, gelen bütün istihbaratlara dayanıyor.” demişti.

Trump, Montana eyaletinde gazetecilerin Kaşıkçı olayı hakkındaki sorularını yanıtlarken, onun öldürülmüş olabileceğini ve bunun sonuçlarının ağır olacağını ifade etmişti.

CEMAL KAŞIKÇI OLAYI

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı maddesi veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde yazılar yazar Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonradan bir daha haber alınamamıştı.

Cemal Kaşıkçı

Güvenlik kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen ve arasında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu şahısların sonradan geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: