• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
ABD Büyükelçiliğine saldırıda FETÖ izi

ABD Büyükelçiliğine saldırıda FETÖ izi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine 20 Ağustos’ta gerçekleştirilen silahlı saldırıya ilişkin soruşturmasını tamamlandı. Soruşturma sonucunda şüpheliler Ahmet Çelikten, Osman Gündaş, Ersin Bayram ve Talip Bora Kılıç hakkında dava açıldı. İddianamede, şüpheliler Çelikten ve Gündaş’ın olaydan bir gün önce tıraş olmak için oturdukları semtte yer alan berbere gittikleri, orada bir müddet kaldıktan daha sonra bir büfeden alkollü meşrubat alarak araç içerisinde içmeye başladıkları belirtilerek, daha sonra iki şüphelinin evlerine giderek ruhsatsız olan tabancalarını aldıkları ve her yerde arabaya binerek ABD Ankara Büyükelçiliğinin bulunduğu Atatürk Bulvarı üstüne saat 04.45 sıralarında geldikleri kaydedildi. Aracı uygun bir yere park eden şüphelilerin, yayalara ait olarak keşif amaçlı büyükelçilik civarda dolaşmaya başladıkları, bir müddet sonra her yerde arabaya binerek niyet olarak seçtikleri bulvar üzerinde bulunan büyükelçiliğe ait 6 nolu emniyet noktasına içten hareket ettikleri ve elçiliğe vasıta içerisinden alev ettikleri ifade edildi. 

MOBESE ile ABD Büyükelçiliğine ait güvenlik kameralarından silahlı saldırının 06 BDP 502 plakalı araçtan gerçekleştiğinin saptama edildiği ve aracın aynı gün şüpheli Çelikten ile birlikte ele geçirildiği açıklanmış iddianamede, “Ahmet Çelikten isimli şüpheliye bu konu sorulduğunda ‘Doğrudur görüntüdeki beyaz gömlekli şahıs benim, yanımdaki siyah giyimli şahısta Osman Gündaş isimli şahıstır. ABD Büyükelçiliğini kurşunlamadan kısa bir zaman önce Osman Gündaş ile yaya olarak ABD Büyükelçiliği çevresinde buluş yaptık’ şeklinde ve Osman Gündaş isimli şüpheliye bu konu sorulduğunda ‘Doğrudur görüntüdeki siyah giyimli şahıs benim, yanımdaki beyaz gömlekli şahısta Ahmet Çelikten isimli şahıstır. ABD Büyükelçiliğini kurşunlamadan kısa bir vakit önce Osman Gündaş ile yayalara ait olarak ABD Büyükelçiliği çevresinde buluş yaptık’ şeklinde beyanda bulundukları anlaşılmıştır” denildi.

Karlov suikastinin şüphelisiyle irtibatı saptandı
İddinamede, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü göre yapılan HTS çözümleme raporuna da yer verildi. Rapora göre, şüpheli Osman Gündaş’ın 5 adet hattı üzerinde HTS analizi yapıldı. Bahse konu hatlar üstünde yapılan incelemelerde, Gündaş’ın FETÖ ile iltisaklı bir çok şahısla bağlantısı tespit edildi. Gündaşın patronu değişken Ersin Bayram’ın 7 adet hattı üstünde yapılan HTS analizinde Bayram’ın da fazla sayıda FETÖ örgüt yöneticisi ve üyesiyle bağlantısı saptandı. Bayram’ın, örgütün “mahrem imam” şüphelisi Ahmet Kılıçarslan ile bağlantısı dikkat çekti. Kılıçarslan’ın Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik suikaste ilişkin yürütülen soruşturmada güvenilmez olarak esir bulunduğu ve Bayram’ın Kılıçarslan’ı 4 Mayıs 2015’de 2 kere aradığı raporda yer aldı.

FETÖ’nün üst seviye yöneticisi Alaeddin Kaya’nın oğlu ile para trafiği
Soruşturma kapsamında değişken Ersin Bayram’a ilişkin MASAK’tan rapor alındı. Bayram’ın, daha önce haklarında FETÖ/PDY’den operasyon yapılan kişilerle para transferinin olduğu tespit edildi. MASAK raporunda Bayram’ın FETÖ’nün üst seviye yöneticilerinden olan “FETÖ çatı davası”nda suç oluşturan bölge Alaeddin Kaya’nın FETÖ firarisi oğlu Zübeyir Kaya ile para transferi ilişkisi belirlendi. Bayram’ın, 31 Aralık 2013’den sonra Bank Asya’da 3 bin 870 TL hesap hareketliği tespit edildi.

Büyükelçilik saldırısı ile iligili son dakika haberlerine bakmış
Güvenilmez Ahmet Çelikten’in sosyal ağ hesabından kaleşnikof otomatik tüfek ile bir takım tabancaların fotoğraflarına rastlanırken, saat aralığı 00.43-00.50 aralığını bildiren Google arama motorunda ABD Büyükelçiliği ile alakalı aramaların olduğu belirlendi. Ayrıca olaydan kısa bir süre sonradan büyükelçilik saldırısı ile ilgili son dakika haberlerine baktığı tespit edildi. Kararsız Osman Gündaş’ ın kullandığı saptama edilen sosyal medya hesabında ise FETÖ/PDY ile alakalı çoğu resim ve övgü dolu mahiyette yazı belirlendi. İddianemede, kesin olmayan Talip Bora Kılıç’ın evinde yapılan aramalarda FETÖ elebaşı terörist Fetullah Gülen’e ait kitapların bulunduğu aktarıldı.

“Kendisini kamufle etmek için 15 Temmuz gecesi Meclis’e gitti”
İddianamede, değişken Ersin Bayram’ın FETÖ ile bağlantısıyla ilgili şu tespitler yer aldı:
“Şüphelinin örgütle iltisaklı Hür Sanayici ve Meslek Adamları Derneği (HÜRSİAD) içerisinde etkin olarak ödev yaptığı, Gazi Üniversitesinde eğitim gördüğü dönemde bu derneğin genel sekreterliğini yaptığı, bilgi havuzu raporuna göre; FETÖ/PDY yokuş yönetimine yönelik yapılan 2014/37666 sayılı soruşturma dosyası şüphelilerinden Hüseyin Kara ile telefon irtibatının bulunduğu, Banka Asya’da hesap hareketinin olduğu, kullanmakta olduğu telefonlardan 2007-2018 yılları aralarında FETÖ/PDY namına etkinlik yürütmesinden dolayı haklarında operasyon yapılan çoğu şahısla irtibatının bulunduğu, hem şahsın akrabaları aralarında da örgüt namına faaliyet yürüttüğü değerlendirilen birçok kişinin bulunduğu, şüpheli Ersin Bayram hakkında 31.08.2018 tarihinde T. B.’nin şahit olarak verdiği ifadesinde; ‘şüphelinin köylüsü olduğunu, şüphelinin değişik yıllarda yurt dışına bilhassa de ABD’ye gittiğini, sosyal medya üzerinden hükümet aleyhine ve FETÖ/PDY lehine olacak şekilde paylaşımlarda bulunduğunu, yaz aylarında yapının yurt dışında okuyan öğrencilerini Giresun iline ast Yağlıdere ilçesine getirerek farklı alanlara yönlendirilmiş etkinlikler yaptırdığını, kendisini kamufle etmek için 15 Temmuz gecesi Meclis’e gittiğini, şüphelinin FETÖ/PDY okullarında okuduğu, örgütü övdüğü, hükümet aleyhine konuştuğu, kısa sürede hesaplı anlamda çoğu şeye sahip olduğunu’ beyan ettiği anlaşılmıştır.”
Şüpheli Ahmet Çelikten’in “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt namına kabahat işleme”, “tanıdık olmayan devlete aleyhinde hasmane hareketlerde bulunma”, “pat diye fazla kişi ile silahla tehdit”, “genel güvenliğin bile bile tehlikeye sokulması”, “halk malına zarar verme” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından, kararsız Osman Gündaş’ın “terör örgütü üyesi elde etmek”, “tanıdık olmayan devlete karşı hasmane hareketlerde yeralma”, “birden artı kişi ile silahla korkutma”, “genel güvenliğin bile bile tehlikeye sokulması”, “halk malına hasar verme” ve “ruhsatsız tabanca bulundurmak” suçlarından, belirsiz Ersin Bayram’ın “terör örgütü yöneticisi olmak”, “tanıdık olmayan devlete karşı hasmane hareketlerde bulunma”, “birden fazla kişi ile silahla tehdit”, “genel güvenliğin mahsus tehlikeye sokulması”, “kamu malına hasar verme” ve ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından, değişken Talip Bora Kılıç’ın ise “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına kabahat işleme”, “tanıdık olmayan devlete aleyhinde hasmane hareketlerde yeralma”, “birden artı kişi ile silahla korkutma”, “genel güvenliğin bile bile tehlikeye sokulması” ve “kamu malına hasar verme” suçlarından ceza alması talep edildi.  

Abdullah Sarica

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: