• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
ABD Büyükelçiliği’ne alev edilmesi davasında sıcak gelişme

ABD Büyükelçiliği’ne alev edilmesi davasında sıcak gelişme

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne 20 Ağustos 2018’de ateş açılmasıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Özcan’ın hazırladığı iddianamede, olay günü şüpheliler Ahmet Çelikten ve Osman Gündaş’ın olaydan önce tıraş olmak için oturdukları semtte berbere gittikleri, sonradan alkollü meşrubat alarak vasıta içerisinde içmeye başladıkları belirtildi.

Şüphelilerin daha sonra evlerine giderek ruhsatsız olan tabancalarını aldıkları ve otomobille büyükelçiliğin bulunduğu Atatürk Bulvarı’na saat 04.45 sıralarında geldikleri bildirilen iddianamede, otomobili park eden şüphelilerin, keşif nedeniyle yayalara ait olarak büyükelçilik civarda dolaştıkları vurgulandı.

Şüphelilerin bir vakit sonra yeniden arabaya binerek büyükelçiliğe ait 6 nolu güvenlik noktasına dürüst hareket ettikleri aktarılan iddianamede, “Aracın sağ ön gezgin koltuğunda belirsiz Osman Gündaş’ın oturduğu, arabulucu ise değişken Ahmet Çelikten’in kullandığı, saat 05.07 sıralarında güvenlik noktasının önüne geldiklerinde Çelikten’in aracı azıcık yavaşlatarak elçilik binasına içten alev etmeye başladığı ve eylemlerini tamamladıktan daha sonra şüphelilerin hızlıca olay yerinden uzaklaştıkları, takriben kırk dakika sonra saat 05.48 sıralarında her yerde durum yerine geldikleri ve oradaki kalabalığı görerek her tarafta geri döndükleri tespit edilmiştir” ifadesine yer verildi. 

MOBESE görüntülerinin incelenmesi sonucu plakası belirlenen otomobilin aynı gün akşam saat 17.00 sıralarında şüphelilerden Çelikten ile Bağlum’da ele geçirildiği anlatılan iddianamede, Çelikten’in beyanı üzerine Gündaş’ın da yakalandığı kaydedildi.

Hamle öncesinde olay yerinde buluş yaptıklarına ilişkin görüntülerin sorulduğu Çelikten ve Gündaş’ın, görüntülerdeki kişiler olduklarını ve saldırı öncesinde yaya olarak büyükelçilik çevresinde keşif yaptıklarını kabul ettikleri aktarılan iddianamede, olayda kullanıldığı değerlendirilen tabancanın, Çelikten’in yer göstermesi neticesinde bulunduğu metruk yerde 50 adet fişek, broşür ve kar maskesiyle ele geçirildiği bildirildi.

İddianamede, şüphelilerden Gündaş’ın FETÖ/PDY ile ilgili sosyal ağ paylaşımlarının ve örgütle irtibatlı meslek yerinden SGK kaydının tespit edilmesi üzerine şüphelinin patronu olan ve Bank Asya’da hesap hareketliliği olduğu belirlenen Ersin Bayram ile olayda kullanılan aracın sahibi ve saldırıyı gerçekleştirenlerden Çelikten’in patronu olan Talip Bora Kılıç’ın da soruşturmaya dahil edildiği belirtildi.

İddianamede Bayram’da da bir adet ruhsatsız silah ele geçirildiği açıklama edildi.

Karlov şüphelisiyle iletişim

İddianameye göre, yapılan aramalarda şüphelilerden Talip Bora Kılıç’ın evinde FETÖ/PDY terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in 4 adet kitabı bulundu.

Cep telefonlarına ilişkin HTS analizleri sonucunda şüphelilerden Gündaş ve patronu Bayram’ın bir kısmı esir yer alan, bir kısmı kamudan ihraç edilen FETÖ ile benzer yüzlerce kişiyle irtibatları saptandı. İki şüphelinin de örgütün bazı Emniyet “mahrem imam”larıyla bağlantıları da ortaya çıktı.

Bayram’ın benzer olduğu “mahrem imam”lardan birinin, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin soruşturma zarfında halen tutuklu olan Ahmet Kılıçarslan olduğu, Bayram’ın, GSM hattından Kılıçarslan’ı 4 Mayıs 2015’te iki defa aradığı belirlendi.

Soruşturma aşamasında Ersin Bayram’a ilişkin MASAK’tan rapor alındı. Bayram’ın ortağı olduğu Turquoise Global Eğitim Turizm ve Yatırım Danışmanlık Limited Şirketi, Yıldız Grup Ekselans Yiyecek İnşaat Restoran Dış Ticaret İthalat İhracat Anonim Şirketi ve Şelale Ankara Restoran Gıda İnşaat Limited Şirketleri analize yan tutuldu.

Bayram’ın, FETÖ “çatı davası” sanıklarından Alaeddin Kaya’nın firari oğlu olan ve hakkında FETÖ dahilinde dava açılan Zübeyir Kaya ile para transferi ve 31 Aralık 2013’ten sonradan Bank Asya’da 3 bin 870 lira hesap hareketliliği tespit edildi.

Turquoise Global Eğitim Turizm ve Yatırım Danışmanlık Limited Şirketinin 2015’te 5 ay süreyle hissedarı olan Ersin Doğruer’in de İstanbul’da “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan yargılandığı belirlendi.

Bayram’ın FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle KHK ile kapatılan Serbest Sanayici ve Meslek Adamları Derneği (HÜRSİAD) içerisinde etkin olarak tahsis yaptığı da tespit edildi.

Saldırıdan daha sonra “son dakika” haberlere bakmışlar

Çelikten’in sosyal ağ hesabında, kalaşnikof otomatik tüfek ile bir takım tabancaların fotoğraflarına rastlanırken, saat aralığı 00.43-00.50 olan, ama tarihi bulunmayan bir zamanda Google üzerinden ABD Büyükelçiliği ile aramalar yaptığı, saldırının sonrasında ise son dakika haberlerine baktığı bildirildi.

Gündaş’ın sosyal medya hesabında ise FETÖ/PDY ile alakalı çoğu resim ve övücü mahiyette yazı belirlendi.

Sanıklardan Ersin Bayram’ın “FETÖ’nün Hava Kuvvetleri mahrem yapılanmasının sivil kanadında görevli mahrem abi olduğu”, kendi namına belirtilen hattını bireysel işlerinde, Alya Abed Alımarı namına açıklanmış hattı ise örgütsel faaliyetlerde kullandığına dikkat çekici edildi.

“FETÖ mensuplarının kaçmasına yardımcı oldu”

İddianamede, Bayram’ın sosyal medya üzerinden hükümet aleyhine ve FETÖ/PDY lehine paylaşımlarda bulunduğu bildirildi. Bayram’ın, yaz aylarında FETÖ’nün yurt dışarıya okuyan öğrencilerini Giresun’un Yağlıdere ilçesine getirerek çeşitli etkinlikler yaptırdığı, kendisini kamufle etmek için 15 Temmuz gecesi Meclise gittiği, FETÖ/PDY okullarında okuduğu, örgütü övdüğü, hükümet aleyhine konuştuğu, kısa sürede hesaplı anlamda birçok şeye sahip olduğu da kaydedildi.

Bayram’ın darbe girişiminden daha sonra örgüt mensuplarının yurt dışına kaçmasına asistan olduğu, FETÖ üyeliğinden cezaevine girenlerle işten atılanlara takviye ettiği aktarılan iddianamede, Bayram’ın FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in açıklamalar içerikli vaazlarının yayınlandığı uygulamayı kullandığı ve internet trafik bilgisine göre de internetten FETÖ’nün filmlerini araştırdığı belirtildi.

Telefonda FETÖ soruşturmalarını yürüten savcıların ismi çıktı

Bayram’ın telefonunda FETÖ elebaşı Gülen’in fotoğrafları ile ABD Doları ve Türk Lirası cinsinden yüklü miktarda parayla özçekim yaptığı fotoğrafların bulunduğu kaydedilen iddianamede, Bayram’ın esnaf ve meslek adamı ziyaretleriyle örgüte mali kaynak temin ettiği aktarıldı.

FETÖ’nün hiyerarşik yapısında yer alan “Abi” statüsünü kullandığı tespit edilen Bayram’ın FETÖ üyelerinin kripto haberleşme programlarından önce kullandığı “Kakao Talk” ve “Wickr Me” isimli mesajlaşma programlarını da telefonuna indirdiği vurgulandı.

Sanık Ersin Bayram’ın telefonunda yapılan incelemede, FETÖ soruşturmalarını yürüten ve örgüt göre gaye gösterilen bazı cumhuriyet savcılarının isimlerinin de bulunduğu belirli iddianamede, Bayram’ın, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi John Bass ile fotoğrafı bulunduğuna dikkat çekildi.

İddianamede, saldırganların alev açması sonucu büyükelçiliğin 6 nolu araç antre kapısının demir kısmı ile giriş kapısının sağındaki kurşun geçirmez cama birer mermi isabet ettiği, bu yerlerin elçilik sınırları içerisinde bulunduğu belirtildi.

öte taraftan iddianamede, şüpheli Çelikten’in, olayda kullanılan tabancayı Bayram Polat vasıtası ile Bedir Çiçekçi’den, şüphelilerden Bayram’ın ise kendisinde ele geçirilen ruhsatsız tabancayı Rüstem Yıldız’dan aldığını belirtmeleri üstüne bu kişilerin de soruşturmaya dahil edildikleri, oysa bu kişilerin büyükelçiliğe saldırı için tabanca sağladıkları ve olayın şüphelileriyle irtibatları bulunduğunun tespit edilemediği açıklama edildi. İddianamede, bu şüpheliler hakkında ruhsatsız silah bulundurmak suçundan ayrı soruşturma yürütüldüğü bildirildi.

“Alkolün etkisiyle yaptık”

İddianamede şüphelilerin savcılık ifadelerine yer verildi. 

ABD Büyükelçiğine alev ettiğin belirlenen kesin olmayan Ahmet Çelikten, FETÖ elebaşı Gülen’in basından tanıdığını, örgütle her hangi bir ilişkisinin olmadığını savundu.

Osman Gündaş’ın mahalleden çocukluk arkadaşı olduğunu anlatan Çelikten, meslek yerlerinin yakın olması sebebiyle Ersin Bayram’ı tanıdığını, Talip Bora Kılıç ile takriben bir yıldan beri tanıştıklarını aktardı.

ABD Büyükelçiliğine yönelik eylemin yapıldığı 19 Ağustos’ta arkadaşları Gündeş ve Asım Yılmaz ile bir kuaförde buluştuklarını, sonra alkol elde etmek için buradan ayrıldıklarını ifade etti.

Gecenin ilerleyen saatlerine değin alkol aldıklarını bildiren Çelikten, şöyle devam etti:

“ABD’nin ülkemize uyguladığı baskı ve yaptırımları konuştuk. Arabulucu çabuk kullanıyordum. O sıra Osman ‘Abi çok hızlı kullanıyorsun, pisipisine ölüp gideceğiz. En azından insanlara yardımsever bir şeyler yapıp böylece ölelim’ dedi. ‘İnsanlığa yararlı ne yapacağız’ diye sordum. O da ‘Amerikalılara sıkalım’ dedi. sonra evimden ruhsatsız silahı ile mermileri aldım. Saat 04.50 gibi elçiliğinin oradaki taksi durağına arabulucu park ederek buluş yaptık. Buluş sırasında Osman’a ‘Buranın her tarafı taş, biz nereye sıkacağız’ dedim. O da ‘Boş ver, biz sıkalım, gündem olsun’ dedi. Arabaya döndük, Osman mermileri şarjöre bastı. Mermiyi silahın ağzına verdim, bir lahza gaza geldim. Ast camdan uzanarak ABD Büyükelçiliğine 7-8 el ateş ettim.”

Eylem için kimseden açıklamalar almadığını savunan Çelikten, eylemi alkolün etkisiyle gerçekleştirdiğini iddia etti.

“Ahmet silah ile ateş etti”

Değişken Osman Gündaş da FETÖ ile irtibatının olmadığını, ama 2005-2009 aralarında bu yapıya alt Samanyolu Kolejinde temizleme elemanı olarak tayin yaptığını anlattı.

Okulda çalıştığı dönemde birkaç kez dini içerikli sohbetlere katıldığını belirten Gündaş, maaşını örgütün kapatılan finans kurumu Bank Asya’dan aldığını, kurumdan ayrıldıktan daha sonra bu hesabı kullanmadığını savundu.

Elçiliğe ateş açan kesin olmayan Çelikten ile uzun yıllara dayanan bir dostluğunun olduğunu gösteren Gündaş, “Ersin Bayram çalıştığım iş yerinin sahibidir. 19 Ağustos’ta saat 23.00 sıralarında Ahmet Çelikten, Asım Yılmaz ile birlikte, Aktepe’de bir meslek yerinden alkol aldık ve Amerika’ya küfür ettik. Elçiliğin önünden geçerken Ahmet Çelikten camdan tabanca ile alev etti. Vasıta ile durum yerinden tez uzaklaştık.” ifade eden.

“Haberlerden öğrendim”

Kesin Olmayan Ersin Bayram ise ABD ilk kez almak üzere çoğu ülkeye iş gezisi için gittiğini, HÜRSİAD’a üye olduğunu, geçmiş yıllarda örgütün kapatılan yayın organı Zaman gazetesi ve Akış dergisine abone olduğunu bildirdi.

Lokantasında vale olarak çalışan Gündaş’ın ABD Büyükelçiliğine atak yaptığını haberlerden öğrendiğini iddia eden Bayram, olay günü Ankara’da olmadığını, saldırıyı gerçekleştirenlerle görüşmediğini belirtti.

Astsubaylardan sorumlu mahrem imam olduğu ve örgütsel para transferleri yaptığına ilişkin iddiaları kabul etmeyen Bayram, bu yöndeki tespitlerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Belirsiz Talip Bora Kılıç, bir dönem işlettiği erkek kuaförüne gelen müşterilerinin okuması için jurnal gazeteler aldığını, Süre gazetesinin ise caddedeki dükkanlara dağıtıldığını söyledi.

Evinde ele geçirilen FETÖ’ye ilişkin kitapların gazete promosyonu olarak iş yerine gelmiş olabileceğini iddia eden Kılıç, 2015’te kuaförlük yapmayı bıraktığını, kitapları da eve götürdüğünü anlattı.

Kılıç, kitapları okumadığını, bu tür yayınların ilgisini çekmediğini öne sürdü.

Şüpheliler için istenen cezalar

Şüphelilerden Bayram’ın “silahlı terör örgütü yöneticisi almak” suçunun yanı sıra “yabancı devlete karşısında diğer hasmane hareketlerde katılmak”, “pat diye artı birey ile silahla tehdit”, “genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması”, “millet malına hasar verme” ve “ruhsatsız tabanca bulundurmak” suçlarından 55 yıla dek hapsi istendi.

Şüphelilerden Gündaş’ın “silahlı terör örgütü üyesi almak”, Çelikten’in “örgüte aza olmamakla birlikte örgüt namına suç dağlamak” suçlarının yanı sıra Bayram ile benzer suçlardan 49 yıl 6’şar ay, Talip Bora Kılıç’ın ise “örgüte aza olmamakla birlikte örgüt namına kabahat dağlamak” suçunun yanında öteki suçlardan toplam 45 yıla kadar hapsi istek edildi.

öne çıkan haberler

İtalyanlar Trezeguet’yi duyurdu

Tarkan’dan eşine yasak

Makyajı silince hakiki ortaya çıktı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: