• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
ABD Başkanı Trump, ‘Türkiye’ye Yaptırım Devam Edecek mi?’ Sorusuna Cevap Verdi

ABD Başkanı Trump, ‘Türkiye’ye Yaptırım Devam Edecek mi?’ Sorusuna Cevap Verdi

ABD Başkanı Trump, “Brunson’ın salıverilmesi memnuniyet verici, onu bugün günü Oval Ofis’te ağırlayacağım” açıklamasını yaptı. Trump bir gazetecinin Türkiye’ye karşın yaptırımların kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin sorusuna, “Brunson konusunda Türkiye ile bir anlaşma yapılmadı” şeklinde yanıt verdi.

YAPTIRIM DEVAM EDECEK Mİ?

Brunson’ın konut hapsine alınmasının ardından ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarıyla aralıksız sürece ilişkin, Trump’tan yorumlama geldi. NTV Washington temsilcisi Hüseyin Günay’ın NTV canlı yayınında aktardığı bilgiye takriben Trump, “Brunson’ın özgür bırakılması konusunda bir anlaşmamız yoktu” diyerek dolaylı olarak yanıt verdi.

OVAL OFİSTE AĞIRLAYACAK

Trump hem, “Brunson’ın salıverilmesi memnun etme verici, onu Cumartesi günü Oval Ofis’te ağırlayacağım” açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE’DEN UÇTU

İzmir’de, FETÖ ve PKK namına kabahat işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına hükümlü edilip tahliyesine karar verilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson, özel uçakla Türkiye’den ayrılmıştı.

ANKARA-WASHINGTON HATTINDA GERİLİME NIÇIN OLMUŞTU

ABD’li rahip Brunson, Aralık 2016’da ‘terör örgütü adına suç derin etki bırakmak ve casusluk’ suçlamasıyla tutuklanmış ve 25 Temmuz’da tutukluluğu konut hapsine çevrilmişti. Brunson’ın 25 Temmuz’daki duruşmada serbest bırakılmaması Türkiye ile ABD arasında krize niçin olmuş ve Beyaz Saray yönetimi İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hakkında yaptırım dilekçe kararı almıştı. sonradan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatına uygulanan gümrük tarifelerinin ikiye katlandığını açıklamıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ‘KARARI YARGI VERİR’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan ziyaretinde gazetecilerin Brunson ile ilgili soruları üzerine “Mahkemede hak ne karar verir bunu bilemem. Buna siyasiler de karar veremez. Aynı şeyler bilhassa ABD’de olmuş durumda. Mesela, ABD’de derhal Türkiye’de 251 kişi, darbe girişiminde yer alan FETÖ ABD’dedir. ABD’de olan bu zat şu an yargılanmıyor. Biz dosyalarını gönderdiğimiz halde, yargılanmamakta buradaki yetkililer ne yazık ki direnmektedir. Türkiye ile ABD aralarında suçluların iade anlaşması vardır. Buna karşın burada Fethullah Gülümseyen denen kişi rahatlıkla bırakılabilecekken bırakılmamaktadır. Brunson şu an yargılanmaktadır. Yargılanan bir kişiye bıraktım, git demeye ne ben, ne başkaları yetkilidir. Bu yetki hakimlerindir. 12 Ekim’de duruşma ne karar veriri bilemem. 12 Ekim gelsin göreceğiz” demişti.

Türkiye'den Ayrılan Brunson: Türkiye'yi Seviyorum, Hep SeveceğimTürkiye’den Ayrılan Brunson: Türkiye’yi Seviyorum, Defalarca Seveceğim ABD Başkanı Trump'tan Rahip Brunson Açıklaması: Oval Ofis'te AğırlayacağımABD Başkanı Trump’tan Rahip Brunson Açıklaması: Oval Ofis’te Ağırlayacağım Rahip Brunson, Türkiye'den Ayrıldı! İşte O GörüntülerRahip Brunson, Türkiye’den Ayrıldı! İşte O Görüntüler Trump'ın Brunson Tweet'ine, Kayıp Gazetecinin Nişanlısından Cevap: Kaşıkçı'nın Durumu İçin Ne Yapıyorsun?Trump’ın Brunson Tweet’ine, Kayıp Gazetecinin Nişanlısından Yanıt: Kaşıkçı’nın Durumu İçin Ne Yapıyorsun? Rahip Brunson, Almanya'da Sağlık Kontrolünden Geçtikten Sonra ABD'ye GidecekRahip Brunson, Almanya’da Sağlık Durumu Kontrolünden Geçtikten Sonra ABD’ye Gidecek Rahip Brunson'ın Serbest Bırakılması, ABD Basınında Büyük Yankı UyandırdıRahip Brunson’ın Özgür Bırakılması, ABD Basınında Büyük Yankı Uyandırdı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: