• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
ABD Basınından Erdoğan’a Büyük Övgü: Kaşıkçı Olayında Kimse Onun Kadar Baskı Yapmadı

ABD Basınından Erdoğan’a Büyük Övgü: Kaşıkçı Olayında Kimse Onun Kadar Baskı Yapmadı

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayda değer bir uzlaşma sağlayıcı haline geldiğini yazdı. öte taraftan gazete, kimse Erdoğan’ın yaptığı kadar zorlama yapmadığı yazdı.

Kaşıkçı’nın yazarları arasında bulunduğu Washington Post gazetesinde Kareem Fahim ve John Hudson imzasıyla “Türkiye Cumhurbaşkanı, Suudi gazeteci kaybolduktan sonradan nasıl kayda değer bir uzlaşma sağlayıcı oldu?” başlıklı yazı yayımlandı.

”TÜRKİYE GÜRÜLTÜSÜZ KALMADI”

“Suudi bir gazeteci ortadan kaybolduktan daha sonra Türkiye sadece sessiz sedasız olayı araştırmaktan fazlasını yaptı. Dünyanın dikkatini, kendi topraklarında küstahça, bir devletin desteğiyle yapılan infaza çekerek krizi anlattı.” ifadelerine yer verilen yazıda, Kaşıkçı cinayetinin detaylarının Türk medyası ve milletlerarası basında yer aldığı hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

”TÜRKİYE’DEN SIZAN BİLGİLER KÜRSEL İLGİYİ CANLI TUTTU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da soruşturmayı önlemekle suçladığı Suudi yöneticilere toplum önünde çıkıştığı belirtilmiş yazıda, “Türkiye’den sızan bir takım bilgiler küresel ilgiyi canlı tuttu. Ola Ki de Suudi Arabistan’ın inkar etme çabalarını söndürecek ve Trump yönetiminin en yakın Arap müttefiki olan Suudi Arabistan’dan uzaklaştırmasını sağlayacak.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Cemal Kaşıkçı

”KİMSE ERDOĞAN DEĞIN BASKI YAPMADI”

Washington Post, “Hiçbir kimse petrol zengini monarşiye Erdoğan değin zorlama yapmadı. ” ifadelerini kullandı.

KAÇIKÇI CİNAYETİ

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı maddesi veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle bilinen Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de devlete ait işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonradan ortadan kaybolmuştu.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında benzer saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen ve aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin sonradan geldikleri ülkelere döndükleri belirlenmişti.

Suudi Arabistan kadar yapılan açıklamada, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğü duyurulmuş, olayla ilgili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığı açıklanmıştı. Ayrıca, Suudi Arabistan’da yayımlanan kraliyet kararnamesiyle, Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri görevden alınmıştı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi dün yayımladığı bir haberde Suudi Arabistan’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın üst düzey danışmanlarından istihbarat yetkilisi General Ahmed Asiri’yi sorumlu tutmaya hazırlandığını yazmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: