• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
9 bin yıllık mühür bulundu

9 bin yıllık mühür bulundu

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak öne meydana çıkan ve günümüzde merkez Toroslar ilçesinde yer alan Yumuktepe Höyüğü’nde, bu yılki kazı çalışmaları sona erdi.

İtalya’nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva başkanlığındaki 25 kişilik ekibin gerçekleştirdiği kazılarda, Neolitik döneme ait obsidyen ok ucu, milattan önce 6 bin 800’lü yıllarda kullanıldığı düşünülen geometrik desenli mühür ile kalkolitik tabakada sayma için kullanıldığı tahmin edilen çok sayıda sapan taşı çıkarıldı.

9 bin yıllık mühür bulundu

YUMUKTEPE TARİHİ HAKKINDA VERI

Bölgenin geçmişiyle ilgili mükemmel bilgilere ulaştıklarını gösteren Caneva, bulunan eserleri müzeye gönderdiklerini belirtti. Kazılarda ulaşılan tabakaların Yumuktepe’nin tarihi hakkında ipuçları verdiğinden bahseden Caneva, 5 farklı inşa katının ortaya çıkartıldığını anlattı.

9 bin yıllık mühür bulundu

9 BİN YIL ÖNCESİNE AİT

Prof. Dr. Isabella Caneva,Yaklaşık 9 bin yıl öncesine ait bir mühür bulundu. Mühür özel sahiplik seslenmek. Onu kullanmak için kullanılıyor. Mührün üstünde geometrik desenler var. Ayrıca çocuk vazo mezarı da bulduk. Geçtiğimiz sene birincil parçaları çıkmıştı bu sene da bir kaç parçasını çıkardık. Ama maalesef fazla kötü bir durumda. Vazonun içerisinde çocuk mezarı çıktı. Eksik parçaları da bulursak bir bütün haline getireceğiz bu büyük vazoyu” dedi.

9 bin yıllık mühür bulundu

9 bin yıllık mühür bulundu

9 bin yıllık mühür bulundu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: