• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
7 Sene Önce Aydın’da Goji Berry Meyvesini Yetiştirmeye Başlayan Çift, Siparişlere Yetişemiyor

7 Sene Önce Aydın’da Goji Berry Meyvesini Yetiştirmeye Başlayan Çift, Siparişlere Yetişemiyor

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde, “kurt üzümü” olarak tanıdık, ana vatanı Tibet olan goji berry meyvesini yetiştiren Gülperi- Kerim Saatçioğlu çifti, gelişen sipariş taleplerine yetişemez ışık halkası geldi.

Fransa’da takriben 15 sene terzilik ve çevirmenlik yapan Kerim Saatçioğlu (68), 1988 yılında memleketi Aydın’ın Kuyucak ilçesine belli dönüş yaptı. Mesleğine burada devam edip, konfeksiyon atölyesi ayarlamak isteyen Saatçioğlu, kendisini tarımın içinde buldu.

7 YIL ÖNCE YETİŞTİRMEYE BAŞLADI

Saatçioğlu, Kuyucak’ın kırsal Gencelli Mahallesi’nde önce tavuk çiftliği kurdu, bu işi yaparken de tarım fuarlarına katıldı. Bu süreçte değişik ülkelerden fidanlar getirip, kendi arazisinde deneme üretimleri yapan Saatçioğlu’nun yetiştirdiği, ekşimsi tadı olan erkenci dutlar büyük alaka fark etti. Bodur ağaçlarda yetişen bu dutların gerek dondurma gerekse reçel ve şurup üretiminde seçim edilen mahsul olması ile gelir sağlayan Saatçioğlu, bölge üreticisine örnek olmak istemesi ve bu işi de sevmesi sebebiyle alternatif mahsul üretimlerini sürdürüp, 7 yıl önce kayın mantarı ve goji berry yetiştirmeye başladı.

KİLOSUNU 80 – 100 TL ARASINDA SATIYOR

Eşi Gülperi Saatçioğlu (56) ile 7 yıl önce Tibet’ten goji berry tohumlarından elde ettikleri fidanları sulandırma kolaylığı olması için 6 dönümlük zeytin bahçesindeki ağaçlarının arasına diken Kerim Saatçioğlu, acilen 100 goji berry ağacının sahibi oldu. Saatçioğlu çifti, bu ağaçlardan mayıs ayı sonuna başlayıp, ekim ayına dek hasadını yaptıkları meyvelerin bir bölümünü yaş olarak bir bölümü de evlerinin önünde oluşturdukları seralarda kurutup, kalitesine tarafından kilosunu 80- 100 liradan pazarlarda satıyor.

“FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ”

Meyvenin fidanını da üretip, satışa sunduklarını bildiren Kerim Saatçioğlu, “Goji berry sıhhat açısından da yararlı bir meyve. Geçen hafta Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü’ne bu meyvenin tanıtımı için misafir etme edildim. Üniversitede öğrencilere bu meyve ile ilgili bilgiler verdim. Goji berry, verim oranı fazla yüksek bir meyve. Hap hiç kullanılmıyor. Bu meyve yendiği süre vücuttaki yorgunluğu alıyor. Hücre yenileyici özellikleri var. Faydaları saymakla bitmez” dedi.

Saatçioğlu, goji berry yetiştirmeye başlamasının hikayesini ise şöyle anlattı:

“Tibet’ten önce kilosu 35 liradan kuru goji berry getirtip, Didim Pazar Yeri’nde sattım. Goji berrynin fiyatının önce 50, ardından da 70 TL’ye kadar çıkması üzerine bu bitkiyi kendim yetiştirmeye karar verdim. Tohumlarını getirtip, önce tüp poşetler içinde fidan haline getirdik. Sonradan da bahçeye dikerek üretime başladık.”

Gülperi Saatçıoğlu da bahçelerinde yetiştirdikleri goji berryleri toplayıp, özel yöntemlerle güneşte ve kendi özel makinelerinde kuruttuklarını, 10 gün içinde satışa hazır ışık halkası getirdiklerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: