• DOLAR
  5,2858
  % 0,16
 • EURO
  5,9723
  % 0,00
 • ALTIN
  224,5755
  % 0,67
 • BIST
  102.715
  % 0,57
7 Ay Tutuklu Kaldığı Cezaevindeki Kitaplarla Sınava Hazırlanıp Üniversiteyi Kazandı

7 Ay Tutuklu Kaldığı Cezaevindeki Kitaplarla Sınava Hazırlanıp Üniversiteyi Kazandı

Bolu’da, tartıştığı kişiyi silah ile ateş ederek yaraladıktan sonra 7 ay cezaevinde kalan Ramazan Üzmez (28) bu süreçte üniversite sınavına hazırlanmaya karar verdi. Daima üniversite okuma hayali olduğunu söyleyen Üzmez, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tarih bölümünü kazandı.

TARTIŞTIĞI KIŞISEL YARALADI, CEZAEVİNE GİRDİ

Bolu’da yaşamış Ramazan Üzmez, geçtiğimiz Şubat ayında kentin en işlek caddesi olan İzzet Baysal Caddesi’nde tartıştığı M.Z.C.’yi silah ile alev ederek yaraladı. Olayın arkasında tutuklanan Ramazan Üzmez Bolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

CEZAEVİNDEN İZİNLİ OLARAK SINAVA GİRDİ

Daima üniversite okuma hayali olduğunu anlatan Ramazan Üzmez kaldığı cezaevinde bulunan kütüphanedeki kitaplarla üniversite sınavına çalıştı. Üzmez sonra cezaevinden izinli olarak üniversite sınavına girdi. Sınavda başarılı olarak Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünü şampiyon Üzmez, eylül ayında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Üzmez üniversiteye kaydını yaptırarak eğitim görmeye başladı.

“ÇEVREM BANA HAKSIZ İTHAMLARDA BULUNDU”

Hapishane ortamından çıkıp, üniversite ortamına but uydurmaya çalışan Ramazan Üzmez, “Bana bir hamle sonucu yaşanan durum sebebiyle cezaevine girdim. Bu olayın peşinde bana çevrem haksız ithamlarda bulundu. Ben işinde, okulunda olan biriyim bundan böyle.

TARİH BÖLÜMÜNÜ KAZANDI

Cezaevinde girdiğim sınavdan yüksek puan aldım. 320 puan alarak şu anda tarih bölümünü kazandım. Okulumu okumaya çalışıyorum. Cezaevinde kesintisiz kitap okudum. Bunun yanı sıra ders çalıştım. Yaklaşık Olarak haftada 4 kitap okuyordum. Derslere de iyi çalışınca güzel bir puan aldım. Bunun yanı sıra cezaevinde spor da yapıyordum” dedi.

“AYNI KOĞUŞTAN 3-4 KİŞİYLE DERS ÇALIŞIYORDUK”

Kendisi gibi cezaevinde ders çalışıp üniversiteyi kazanan diğer arkadaşları da olduğunu söyleyen Üzmez konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hapishane şartları aslında zor. 20 kişinin üzerinde insanla benzer yerde kaldım. Fazla müsait bir etraf yok fakat bu başarıyı sağlayabildim. Cezaevinde benimle birlikte ders çalışıp üniversite şampiyon başkaları da var. Benzer koğuşta zaten 3-4 birey ders çalışıyorduk. Benim her zaman tarihe ilgim vardı. Bu yüzden tarih bölümünü kazandığım için mutluyum.” dedi.

“HİÇBİR ŞEKİLDE OKUMAYI BIRAKMAYACAĞIM”

Ramazan Üzmez, duruşma sürecinin devam ettiğini ifade ederek, “Emrindeki oysa bir tutuklama kararı çıkarsa eğitimimi etkileyecek lakin yine de okumayı bırakmayacağım. İlmi mezara dek öğreneceğiz. Hiçbir şekilde okumayı bırakmayacağım.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: