• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
6,3 Milyar Dolarlık ‘Star Rafinerisi’ Açıldı

6,3 Milyar Dolarlık ‘Star Rafinerisi’ Açıldı

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştiraki SOCAR Türkiye kadar yapı edilen “STAR Rafinerisi”nin açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde İzmir’in Aliağa ilçesinde gerçekleştiriliyor. Programın açılışında Erdoğan’ın yanına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak ve TBBM Meclis Başkanı Binali Yıldırım da bulundu.

CARİ AÇIĞI 1,5 MİLYAR DOLAR AZALTACAK

6,3 milyar dolarlık dev yatırımın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptı. Türkiye’nin yeni yıldızı STAR Rafineri Türkiye’nin bitmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayıp cari açığı 1,5 milyar dolar azaltacak. STAR Rafineri, Türkiye’nin birincil stratejik özendirme belgesini bölge yatırım olma özelliğini taşıyor.

10 MİLYON TON HAM PETROL İŞLEME KAPASİTESİNE SAHİP

Türkiye’de gerçek sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan ve Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini tek başına karşılayacak olan STAR Rafineri, takvim 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip.

TÖRENE ÜST SEVIYE BÜROKRATLAR KATILDI

Star Rafinerisi’nin Aliağa’daki başlangıç törenine, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan hükümetinin üyeleri, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, çeşitli enerji şirketlerinin yöneticileri ve üstteki düzey bürokratlar katıldı.

TÜRKİYE’DE BIRINCIL OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırımı olan STAR Rafinerisi, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde son yıllarda gerçekleştirilen en büyük petrol operasyonları aralarında yer alıyor. Rafineri, Türkiye’deki ilk “Stratejik Yatırım Özendirme Belgesi”ne sahip proje olma özelliği de taşıyor.

“SPEKÜLATİF DALGALANMALARI GERİDE BIRAKTIK”

Rafinerin açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, “Bu proje dünyanın içinden geçtiği belirsizliğe de gerçekte en güzel çözüm formülünü sunuyor. Son dönemde ekonomide yaşadığımız spekülatif dalgalanmaları geride bıraktık. Biz bu fotoğrafı kardeşliği, bu birlik ve beraberliği Türkiye ve Azerbaycan olarak hep birlikte koruyacağız.Ortaya koyduğumuz hedeflere kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz. Ve korumakla kalmayıp, en dinç ve güzel bir şekilde yarınlara taşıyacağız.” dedi.

“DÜNYADA EN FAZLA PERFORMANS SERGİLEYEN ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYORUZ”

Bakan Albayrak, “Hayata geçirdiğimiz aksiyon planları ile yalnızca son 1 ayı aşkın sürede makroekonomik göstergelerde dünyada en pozitif performansı sergileyen ülkelerin başında geliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bakan Albayrak konuşmasını, “Bu değerli eser için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sonlandırdı.

“BU PROJE İLE IFTIHAR EDİYORUZ”

Rafinerinin yapımında 3 bin mühendis ve 19 bin 500 işçinin çalıştığını vurgulayan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Bugün kardeş iki ülkenin hafıza, irade ve güç birliği ile vücuda getirdiği bir eserin açılışını yapıyoruz.Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerini ebediyete taşıyacak bu projelerimizle onur ediyoruz. Cari açıktan da 1,5 milyar dolarlık katkı maddesi bu tesisten sağlanmış olacak. Ülkemizde işlenmiş petrolün yüzde 25’ini tek başına sağlayan bu rafineri kardeşliğimizi pekiştirecektir. Teknolojinin son imkanlarıyla yaratıcı bu tesis çevre dostu olarak inşa edilmiştir. Ödüle değerinde bir eser niteliğindedir.” dedi.

“RAFİNAJ KAPASİTEMİZ 40 MİLYON TONA ULAŞACAK”

Devreye giren STAR Rafineri’nin Türkiye’nin tamamlanmış petrol ihtiyacının dörtte birini karşılayacağına muhabere eden Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu da cari açığımızın takvim 1,5 milyar dolar azalmasına katkı sağlayacak. STAR Rafineri devreye girdikten sonra toplam rafinaj kapasitemiz yüzde 33 artarak yıllık takriben 40 milyon tona ulaşacak. Bu da kendi öz yeterliliğimiz anlamında epeyce kayda değer. öte yandan, STAR Rafineri yaklaşık 5 milyon tonluk dizel üretimiyle de bu alandaki ithalatımızın yüzde 35 oranında azalmasını sağlayacak. STAR, Türkiye’nin birincil stratejik yatırım teşvik belgesine sahip projesi olması yönüyle de bizim için farklı bir öneme sahip. Cumhurbaşkanımızın enerjik liderliği, bakanlıklarımız arasındaki armoni, koordinasyon ve yüksek sinerjiyle enerji ithalatımızı azaltacak her bir adımı büyük bir kararlılıkla atıyoruz. Büyük ve Kuvvetli Türkiye hedefimize giden yolda Azerbaycan’ı yanımızda görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor.” dedi.

“PETROL ÜRÜNLERİNDE DIŞA BAĞIMLIĞIN AZALTILMASI HEDEFLENİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Star Rafinerisi ile Azerbaycan’la kardeşlik ilişkilerimizin stratejik boyutunu daha da güçlendirmiş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şunları söyledi:

“Bugün Star Rafinerisi’nin açılışı ile Azerbaycan’la ilişkilerimizi yalnızca hamaset ve siyaset boyutunda bırakmadan idareli boyutunu da güçlendiriyoruz. Dünyaya misal teşkil eden ilişkilerimizi bir adım öteye taşıyoruz. Bölgesel ve küresel etkisi olan TANAP’ı da projelerimize ekledik. Bugün açılışını yaptığımız Star Rafinerisi ile bir adım daha atıyoruz. Dünyanın ticaret savaşları ve krizlerle sarsıldığı dönemde birer birer başlangıç yaptığımız projelerle ülkelerimizin iki taraflı hedeflerine yaklaştırdığını düşünüyorum. 6,3 milyar dolarlık bir yatırım.

“SON 30 YILDIR GERÇEKLEŞTİRİLEN EN BÜYÜK HAKIKI SEKTÖR YATIRIMI”

Bütün bunları ele alınca 11 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu. 2008’den beri enerji alanında ülkemizde imzalar atan Azerbaycanlı şirket SOCAR bu yatırımla yeni enerji yatırımını kazandırmıştır. Star Rafinerisi Avrupa, Ortadaoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde en büyüğüdür.Bu rafine Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde 1,5 milyar dolar tasarruf edilmesi planlanıyor. Yılda 10 milyon ton çiğ petrol işleme ve 1,6 milyon depolama kapasitesine sahip. Son 30 yıldır gerçekleştirilen en büyük hakiki sektör yatırımı.

1100 kişi tayin yapacak Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerine önemli girdinin yanı sıra Ege bölgemizde rahatlık sağlayacağız. Türkiye olarak dayatmalara karşısında cevabımızı diplomatik alanda en dinç şekilde vermeyi sürdüreceğiz. şu anda açılışını yaptığımız tesis bu kazançlı işbirliğinin örneğidir. “

Erdoğan’ın konuşmasından sonra Erdoğan ve Aliyev birlikte balon uçurarak açılışı gerçekleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: