6 binden fazla firma haksız fiyat artışı yaptı

6 binden fazla firma haksız fiyat artışı yaptı

Ticaret Bakanlığı, yapılan incelemeler sonrası 366 firmanın bir takım ürünlerinde hileli fiyat artışına gittiğini saptama ettiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte ekonomi ve ticaret bakanlıklarının birleştirilmesiyle koordineli bir araştırma gerçekleştirildi. Yapılan şikayetlerin de değerlendirilmesiyle birlikte 6 bin 399 üründe haksız fiyat artışı tespit edildi.

FIRSATÇILIK YAPAN 6 BİN FIRMA YAKALANDI

Bakanlık, geçen dönemde fahiş fiyat artışlarının önlenmesi, denetim altına alınması ve bunlara karşın tedbirlerin uygulamaya konulması açısından 81 ilde ticaret il müdürlükleri kanalıyla araştırmalar yaptıklarına dikkati çekerek, “Bununla ilgili de ciddi rakamlara ulaştık. Alo 175’e 48 bin civarında şikayet geldi. Çağrı merkezinde 15 birey vardı, 30 kişiye çıkardık, daha sonra da mobil tatbik başlattık. Vatandaşlar da bizimle beraber çalışıyor. Şu başlıca değin 5 bin 743 firmadan 81 bin 666 mahsul denetledik ve 366 firmanın 6 bin 399 ürününde hileli fiyat artışı tespit ettik.” açıklamasını yaptı.

Firmaları da rahatsız etmeden bu uygulamaları sürdürdükleri dile getirilirken, “Derhal suç oluşturan kesmiyoruz, kendilerinden savunma istiyoruz. Savunma, komite göre inceleniyor, hileli bulunursa suç oluşturan uyguluyoruz. Araştırmalar halen devam ediyor, süreç işliyor. Iş dünyasından gelen biri olarak hür piyasa ekonomisine inanıyorum ama bu süreçte buna gereksinim vardı. Daha Sonra inşallah her şey biraz daha yoluna girince, onu da kaldıracağız.” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
bin fiyat haksız üründe

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: