• DOLAR
  5,2848
  % -0,35
 • EURO
  6,0006
  % -0,06
 • ALTIN
  227,6950
  % 1,02
 • BIST
  101.742
  % 0,01
58 Yıldır Yanlış Kutlanıyormuş! Trabzon’un Fetih Tarihi Değişiyor

58 Yıldır Yanlış Kutlanıyormuş! Trabzon’un Fetih Tarihi Değişiyor

Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet göre fethinin 557’nci yıl dönümü, düzenlenen törenle kutlandı. Anma töreninde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı, 58 yıldır 26 Ekim tarihinde kutlanan fetih tarihinin hatalı olduğunu, belli başlı tarihin ise 15 Ağustos olduğunu söyledi. Anma tarihinin değişeceğini duyuran Kınalı, “Bu Nedenle bundan sonraki fetih kutlamaları 15 Ağustos tarihinde tertip edilecektir” dedi.

Fatih Sultan Mehmet göre Osmanlı topraklarına katılan Trabzon’un fetih tarihi, 1960’lı yılların başında 26 Ekim 1461 olarak kabul edildi ve o günden bu yandan kentte her 26 Ekim’de devlete ait törenler düzenlenip, kutlamalar yapıldı. Trabzon’un fethinin 557’nci sene dönümü bugün Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Törene, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, fazla sayıda öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Bir toplantı için il haricen bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise törende yer almadı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Kentte kutlamalara başlanırken, fetih tarihi konusundaki kavga tekrar gündeme geldi. Özellikle sosyal medyada yoğun süren tartışmalarda, ‘Fetih var, tarih yok’ yorumları yapıldı.

BELEDİYE BAŞKANI DA AÇIKLAMIŞTI

Kentin fethedildiği tarihe ilişkin geçen yıl açıklamada yer alan Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, tarihçilerle yapılan değerlendirmelerde Trabzon’un fethinin 26 Ekim değil, 15 Ağustos olduğuna karar verildiğini belirtip, kutlamaların da bu tarihe alınması için girişimde bulunacaklarını belirtmişti. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kenan İnan da fetih tarihi detaylı incelenmediği için 15 Ağustos yerine 26 Ekim’de kutlama yapıldığını öne sürmüştü.

SON KUTLAMA

Bu yılki kutlama töreninde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı, fethin 58 yıldır hatalı tarihte kutlandığını ve gelecek yıl ise kutlamaların 15 Ağustos’ta yapılacağını duyurdu. Kınalı, şunları söyledi: “Fetih tarihinin 26 Ekim olduğu kabul edilerek, kutlamalar yıllarca bu tarihte yapılmıştır. Konuyla ilgili ayrıntılı incelemeler yapan tarihçilerimiz, Trabzon’umuzun gerçek fetih tarihinin 15 Ağustos olduğunu ortaya koymuştur. Büyükşehir Belediyemiz bu konunun tespiti için tarihçileri bir araya getirerek, 11 Ekim 2017 tarihinde Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlediği sempozyumda, bu incelemelerin ortaya koyulmasını tebliğ etmiş ve tarihi kurul raporunda Trabzon’un 1461 fetih tarihini 15 Ağustos olarak açıklama etmiş ve kararlaştırmıştır. Böylece bundan sonraki fetih kutlamaları 15 Ağustos tarihinde düzen edilecektir. Bu yıl son kez 26 Ekim’de fetih kutlaması yapılmaktadır.”

UZMANDAN AÇIKLAMA

KTÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı ve Fatih Sultan Mehmet dönemi üstüne doktorasını yapan Prof. Dr. Kenan İnan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kentte her yıl 26 Ekim’de kutlanan fetih tarihinin hatalı olduğunu öne sürüp, gerçek tarihin 15 Ağustos olduğunu belirtmişti. Prof. Dr. Kenan İnan, Türk Tarih Kurumu’nca 1943 yılında birincil baskısı yapılan İsmail Hakkı Uzunçarşılı’ya ait kitapta yer alan ve 26 Ekim 1461’i bildiren fetih tarihinin kafaları karıştırdığına uyarı çekerek, başlıca tarihin 15 Ağustos olduğunu vurgulamıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: