• DOLAR
  5,2848
  % -0,35
 • EURO
  6,0006
  % -0,06
 • ALTIN
  227,6950
  % 1,02
 • BIST
  101.742
  % 0,01
50 bin kişi kadroya alınacak

50 bin kişi kadroya alınacak

Ulus İktisadi Teşebbüsleri’nin (KİT) 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kararda KİT’lerin personel alımlarıyla ilgili teferruat da yer aldı. Bu teferruat arasında sayıları 50 bini geçen taşeron personele de müjde çıktı.

Bu Nedenle diğer kamu kurumlarındaki taşeron işçilerde olduğu gibi KİT’lerdeki taşeron personel de millet görevlisi olarak kadroya geçirilecek.

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in haberine kadar; Laf konusu Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın 8. Maddesinde taşeron işçilerin (hizmet alımı aracılığıyla çalıştırılan personel) kadroya geçiş süreci de belirlendi.

Laf konusu maddede şu ifadeler yer aldı:

“Millet iktisadi teşebbüsleri ve ast ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri dahilinde yükleniciler göre çalıştırılmakta olanlardan, 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla minimum 2 yıl aralıksız (takvim müsade, doğum izni, askerlik ve toplamda 30 günü geçmeyen kesintiler hariç elde etmek üzere) olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler yapılacak sınavda galibiyet göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıktan teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir.”

AYNI ŞARTLAR VAR

Laf konusu kadro ile ilgili ayrıntı ise daha önceki kadro çalışmasında belirlenen esaslar olarak hükme bağlandı. Keza bu işçiler için de daha önceki taşeron personele uygulandığı üzere imtihan uygulanacak.

Buna kadar kadroya geçecek işçilerde şu özellikler aranacak: a) 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımak. b) Herhangi bir sosyal emniyet kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış almak, c) Bu kapsamda çalıştırılmalarına ilişkin olarak açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair yazılı beyanda bulunmak, d) En son çalıştığı yöneticilik ile daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalıştığı meslek sözleşmelerinden nedeniyle bu madde ile bilinen haklar karşılığında herhangi bir yargı ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini yazılı olarak beyan etmek.

İSTİHDAM YOLU BELİRLENDİ

Yeni karara tarafından personel ile ilgili yeniliklerden bazıları da şöyle sıralandı:

– 2018 yılında ayrılan personel sayısının maksimum yüzde 75’i değin personelin açıktan ve/ veya naklen atanabilecek.

– 2018 yılında ayrılan personel sayısının maksimum yüzde 10’u dek personel, özelleştirme uygulamaları nedeniyle Devlet Personel Başkanlığına bildirilen nakle bağlı personel arasından atanabilecek.

– Ataması Cumhurbaşkanı kararı ile yapılanlar, özel kanunlarda kayıtlı kapsamda yapılan atamalar, sivil havacılık sektöründe etkinlik belirten kamu teşebbüslerinde istihdam edilecek uçucu personele ilişkin atamalar hariç edinmek üzere, 2019 yılında emekli yeni personel istihdamı yapılmayacak.

– İlaveten atanacak personel sayısı, 2018 yılında ayrılan personel sayısının yüzde 50’sini geçemeyecek.

– Birincil defa açıktan ödev ile personel alımı, memur kadrolarına ve sözleşmeli pozisyonlara millet görevlerine  birincil kere atanacaklar için yapılacak. 

– Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte; işçi statüsü için ise Ulus Kurum ve Kuruluşlarına Işçi Alınmasında Uygulanacak Yöntem ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: