• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
4’lü Suriye Zirvesi sonrası ortak açıklama

4’lü Suriye Zirvesi sonrası ortak açıklama

İstanbul’da düzenlenen Dörtlü Suriye Zirvesi sona erdi. Doruk 2 saat 45 dakika sürdü. Zirvenin arkasında Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak basın açıklaması düzenleyip, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“HEDEFİMİZ ATEŞKESİN SAĞLANMASI”

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından öne meydana çıkan satır başları:

“Toplantımızın ve aldığımız kararların, Suriyeli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sahada bütünüyle ateşkesin sağlanması ve etken kılınması ile akıcı kanın bir an önce durdurulması hedefimiz var.

Suriye ihtilafının küresel bir sorun haline dönüşmesinin en manâlı sebebi, milletlerarası toplumun meseleyi yeterince sahiplenmemesidir. Bugün gerçekte bereketli ve dostça istişareler gerçekleştirdik.

Suriye halkının meşru talepleri doğrultusunda bir siyasi çözüme ulaşılmasını, ülkede istikrarın sağlanması noktasında neler yapılabilir, bunları ele alma fırsatını bulduk. Fazla uzun bir dönem Suriye krizinden kaynaklanan sıkıntıların yükünü, Suriyeli sivillerle komşu ülkeler, sürüklemek zorunda kalmıştır.

4'lü Suriye Zirvesi sonrası ortak açıklama


“MESLEK BİRLİĞİNİN ARTILMASI NOKTASINDA MUTABIK KALDIK”

Bugün Fransa ve Almanya’nın da katılımıyla Astana’da yakalanan sinerjiyi daha ileriye taşıyabileceğimizi gördük. Birçok ülke, durumun vahametini (Suriye) krizin etkileri sınırlarına ulaşınca sezgi edebilmiştir, bu kayıtsızlığa son verilmesi gerekiyor. Lüzum 4 ülke aralarında gerekse uluslararası toplum düzeyinde iş birliğinin artırılması noktasında mutabık kaldık.

Anayasa Komitesinin kuruluş sürecinin en kısa sürede şartları gözeterek, tamamlanması çağrısında bulunduk. Suriye halkına insani yardımın sürdürülmesi gerektiği konusunda mutabık kaldık. Fırat’ın batısında olduğu gibi doğusunda da milli güvenliğimize karşın tehditleri kaynağında bertaraf etmeyi sürdüreceğiz.

Türkiye, ne sınırlarında ne de Suriye’nin herhangi bir bölgesinde terör gruplarının palazlanmasına haz göstermeyecektir.

Bugün Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönüşü konusunu da ele aldık. Geri dönüş sürecinin, uluslararası hukuka uygun bir şekilde, gönüllülük esasına göre, güvenli biçimde ve BM ile eş güdüm halinde yürütülmesi gerektiği hususunda zihin birliğine vardık.

“AB’NİN TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMESİNİ BEKLİYORUZ”

Tepe katılımcıları olarak gerek sahadaki durumun iyileştirilmesine gerek siyasi süreçte ilerleme sağlanmasına yönelik çabalarımızı artıracağımıza inanıyorum. Diğer ülkeleri de bu gayretlere destek vermeye çağırıyorum.

Soruna çözüm bulmaya yönelik mücadelemizi keza Astana platformunda hem de bugünkü gibi daha geniş platformlarda sürdürmekte kararlıyız. Adil yük paylaşımı hususunda AB’nin taahhütlerinin yerine getirilmesini beklediğimizi hatırlatmak isterim.

“SURİYE TOPRAKLARININ BÜYÜK BÖLÜMÜ TERÖRİSTLERDEN ARINDIRILDI”

Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamalarından öne meydana çıkan satır başları:

“Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı. Suriye an be an barışa dürüst ilerliyor. Suriye’de çözüm ama diplomasi yoluyla mümkün olabilir. Suriye radikal unsurlardan adamakıllı temizlenmeli. Mültecilerle ilgili bir konferans düzenlemeyi hedefliyoruz.

Türkiye tarafına bu buluşma için teşekkür ediyorum. Suriye’de durumun normalleşmesi için el ele çalışmaya devam edecektir. Gerekli reformların yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Suriye topraklarının büyük bölümü teröristlerden arındırıldı, ülke an be an barışa gidiyor. Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne hürmet duyulmalı, Suriye halkı kendi kaderini kendileri tahsis etmelidir.

“1.5 MİLYON MÜLTECİNİN YERLEŞTİRİLMESİ İÇİN ORTAM SAĞLANDI”

Bizi son derece tedbirli bir egzersiz bekliyor. Suriye’de güç oranı azaltıldı ama radikal güçler temizlenmelidir. Silahsızlandırılmış bölgenin geçici bir tedbir olduğunu düşünüyoruz. Hem muhalifler ayrıca silahlı güçlerin çekilmesi için egzersiz yapılmasını bekliyoruz. İnsani takviye konusuna da odaklandık. Mültecilerin ülkeye dönüşleri konuşuldu. Sosyal meselelerin çözümü, ekonominin kalkınması için uluslararası toplumun el ele çalışması gerekli. Mültecilerle ilgili bir konferans yapılmasını hedefliyoruz. Suriye’de 1.5 milyon mültecinin yerleştirilmesi için ortam sağlandı. Bu yararlı röportaj için teşekkür etmek istiyorum.

“ATEŞKES SON DERECE KAYDA DEĞER”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un açıklamalarından öne meydana çıkan satır başları:

Ayrıca bölgede keza dünyanın öteki bölgelerinde kimyasal silahların kullanılması, kim kullanırsa kullansın kabul edilemez. Amerikan halkına dayanışma, taziye dileklerimi söz etmek isterim. Amerikan halkının yanındayız.

Kapsayıcı bir Suriye’nin her tarafta yapılandırılması çok manâlı. İdlib’de daimi ve sürdürülebilir mütareke son derece önemli. Suriye halkı kendi geleceği hakkında söz hakkına sahip olmalı.

Bugün rejim askeri olarak baştan fetih mantığında davranıyor. Bu da Suriye’nin istikrarını sağlayacak bir teşebbüs yok. Bu doruk sahiden de son derece yararlı bir faz oldu, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a her yerde teşekkürlerimi arzetmek istiyorum. Bugün açık konuşmak gerekir; sığınmacıların ülkelerine geri dönmesi inandırıcı ve kapsayıcı olamaz, siyasi bir çözüm getirilmediği sürüce.

“SORUNA BM KAPSAMINDA SİYASİ BİR ÇÖZÜM BULMALIYIZ”

Almanya Başbakanı Merkel’in açıklamalarından öne çıkan satır başları:

“Nihai çözüm için çok manâlı bir toplantı oldu. Yalnızca askeri değil, siyasi bir çözüm hayata geçirilmeli. Soruna BM zarfında siyasi bir çözüm bulmalıyız

Bu ziyafet sebebiyle teşekkür ediyorum. Üretken ve verimli bir buluşma oldu. İdlib’de mütareke doğrultusunda verimli bir egzersiz yapıldı. Bunun sürdürebilir olması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Sadece askeri yok, siyasi bir çözüm hayata geçirilmeli. Kesinlikle kimyasal silahların kullanılmaması konusunda istikrarlı olduğumuzun bir kere daha altını çizmek isitiyorum. Bütün Suriye halkının oy kullanabileceği bir tercih yapılmalıdır.

“İDLİB’İN BARIŞÇIL İNSANİ SORUN YAŞANMADAN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”

Sığınmacıların ülkelerine geri dönmesi konusunu el aldık. BM ile bu konuda sıkı bir işbirliği yapılmalı. Geri dönenlerin tutuklanmaması, insani yapının yerine getirilmesi gerekiyor. Siyasi sürecin bu zamanda bulunması önemlidir. İdlib’in dostane, insani sorun yaşanmadan çözülmesi gerekiyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: