• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
34 CC 1865’te önemli deliller bulundu

34 CC 1865’te önemli deliller bulundu

Suudi Arabistan Konsolosluğu’na girdikten sonradan öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili soruşturma sürüyor.

Türkiye’nin konsoloslukta ve başkonsolosun konutunda arama talebine Suudi Arabistan’ın geç cevap vermesinin delil karartmaya karşın olduğu sonucuna varıldı. Konsolosluk ve konutta yapılan ayrıntılı kriminal incelemede bir takım noktalarda kanıt karartmaya yönelik kimyasal temizlik yapıldığı belirlendi. Kimyasal ilaçla temizlenen noktalarda Kaşıkçı’ya ait kan lekeleri veya DNA örnekleri olabileceği, delil bırakılmaması için bu noktaların temizlendiği değerlendiriliyor.

 

 

“İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLDÜ”

Bağımsızlık gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre elde edilen bulgular, yapılan kriminal analiz ve istihbari çalışmaların arkasından oluşturulan ilk raporda Kaşıkçı’nın, konsolosluğa girdikten sonradan sorguya alındığı, işkenceye maruz bırakıldığı, arkasından da öldürüldüğü değerlendirildi. Kaşıkçı’nın cesedinin nereye götürüldüğü sorularına yanıt aranıyor. Raporda, Kaşıkçı’nın cesedi veya parçalandıysa karoser parçalarının Türkiye içinde olduğu değerlendiriliyor. Konsolosluk ve konuttaki aramaların yanı sıra Kaşıkçı’nın kaybolmasından daha sonra konsolosluktan 300 metre uzaklıktaki konuta dışarı giden 34 CC 1865 diplomatik plakalı siyah minibüste de 3 saat arama yapıldı.

POLİS, İKİ MİNİBÜSÜN DAHA İZİNİ SÜRÜYOR

Kriminal ve durum yeri incelemede uzman takım, minibüste Kaşıkçı’ya ait bulgulara ulaştı. Minibüste öbür kişilere ait DNA örnekleri de elde edildi. Bu bulgulardan yola çıkılarak Kaşıkçı’nın minibüsle taşındığı değerlendirildi. Polis, bu minibüs dışarıda iki minibüsün daha izini sürüyor. Bu iki minibüsün, durum günü Yalova ve Belgrad Ormanları yönüne gittiği dikkate alındığında Kaşıkçı’nın cesedinin bu araçlarla taşındığı ihtimalı araştırılıyor.

KAMERALAR DEVRE DIŞI

Kaşıkçı’nın konsolosluğa girerken görüntülerine ulaşılmasına rağmen, içeride neler yaptığına ve haricen çıktığına dair hiçbir görüntüye şu esas kadar ulaşılamadı. Daha önce konsolosluk içerisindeki kameraların arızalı olduğu yönündeki Suudiler göre yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığı, Kaşıkçı’nın antre yaptığı gün kameraların devre dışı bırakıldığı belirlendi. bununla beraber yine de kameraların durum gününe ait tescil yapıp yapmadığı incelemeye alınırken, silinmiş kayıtlar bulunup bulunmadığı da yapılacak incelemeyle ortaya çıkarılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: