• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
300 Bin Dönüme Yakın Arazinin 2 Bin 500 Mirasçısı Bir Araya Geldi

300 Bin Dönüme Yakın Arazinin 2 Bin 500 Mirasçısı Bir Araya Geldi

Osmanlı döneminde, 1800’lü yıllarda Antalya’da yaşayan Ömer ve Süleyman Ağa kardeşler ile amca çocukları Zeynel Ağa ve Arap Süleyman’a ait olduğu öne sürülen milyarlarca lira değerindeki 300 bin dönüme yakın arazinin 2 bin 500 mirasçısı, kendilerine ait olduğunu öne sürdükleri bu arazilerle ilgili bir araya geldi.

70 YILDIR HUKUKI UĞRAŞ VERİYORLAR

Osmanlı döneminde, Antalya’nın bugünkü Serik ilçesi Cumali Mahallesi’nde yaşamış ve padişaha yakın olan ‘Ömer’ ve ‘Süleyman Ağa’ kardeşler ile amca çocukları ‘Zeynel Ağa’ ve bu şahısların çocukları arasında evlilikler yaşadığı belirtilen ‘Arap Süleyman’ın mirasçıları, dedelerinden kaldığı öne sürülen arazilerini geri alabilmek için 70 yıldır hukuki çaba veriyor. Arazilerin toplamının 300 bin dönüme yakın ve milyarlarca lira değer olduğu belirtildi. Arap Süleyman’ın mirasçılarının haricinde, Serikli Süleyman, Hacı Veli, Tekelioğlu, Hacı Balta, Hacı Bekirzade Mehmet ve Hacı Bekiroğlu Osman edinmek üzere toplam 7 mirasçı grubu adalet iddia ediyor. Mirasçıların tamamının 2 bin 500’ü aşkın kişiden oluştuğu vurgulandı.

KAFEDE BULUŞTULAR

Uzun senelerdir devam eden ve Antalya’nın en değerli arazilerinin de içinde olduğu davayla ilgili, mirasçılar namına hukuki işlemleri yürüten danışmanlık firmasının yetkilileri, avukatları ve bazı mirasçılar, Muratpaşa ilçesindeki Engelsiz Kafe’de bir araya geldi. Dava konusu arazilerin bir kısmının kamulaştırıldığı, bir kısmının sahte mirasçılar göre alındığı, bir kısmının da geçmişte devlet tarafından dağıtıldığı bahis edildi.

YASAL SÜREÇ HAKKINDA BILGI VERİLDİ

Araziler ve yasal süreçle ilgili veri veren avukat Güler Yüzlü Dokuzoğlu Can, toplantıda bambaşka miras grupları olduğunu belirerek, “Bunlar içinde daha medyatik olan Arap Süleyman’ın mirasçıları var. Arap Süleyman yerleri Meltem’de. Hacı Veli mirasçılarının Hurmaköy ve çevresinde çok yerde taşınmazları söz konusu. Serikli Süleyman’ın Serik ilçesinde çok büyük alanları kapsayan araziler var ve dava söz konusu. Tekelioğlu dosyası, Hacı Balta dosyası, tekrar Arap Süleyman’la bağlantılı olarak Hacı Bekirzade Mehmet dosyası var. Ad benzerliği olmasına rağmen ayrı bir grup olan Hacı Bekiroğlu Osman dosyası. Bu grupların hepsinin Antalya’nın fazla bambaşka yerlerinde geniş arazileri laf konusu” dedi.

“YENİ AÇILAN DAVALAR SÖZ KONUSU”

Arazilerle ilgili davaların yıllardır sürdüğünü kaydeden Gülümseyen Dokuzoğlu Can, mirasçıların çok kalabalık olmasından dolayı toplantıyı böyle bir mekanda yaptıklarını söyledi. Kayıtlı aralıklarla mirasçıları topladıklarını ve dava süreci hakkında bilgi verdiklerini anlatan avukat Can, “Burada 60-70 yıldır devamlı davalar ve yeni açılan davalar laf konusu” diye konuştu.

Avukat Gülen Dokuzoğlu Can ve danışmanlık firması yetkilileri sonradan mirasçıları dinleyerek süreçle ilgili soruları cevapladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: