• DOLAR
  5,3119
  % 0,54
 • EURO
  6,0254
  % 0,47
 • ALTIN
  229,2715
  % 0,16
 • BIST
  102.415
  % 0,66
25 Kişinin Öldüğü Tren Kazasının Nedeni ‘Bakım ve Kontrol’ Eksikliği Çıktı

25 Kişinin Öldüğü Tren Kazasının Nedeni ‘Bakım ve Kontrol’ Eksikliği Çıktı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde geçen 8 Temmuz’da meydana gelen ve 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin de yaralandığı tren faciasıyla ilgili hazırlanan araştırmacı raporunda, kazanın, 1900’lü yıllarda yapıldığı değerlendirilen kagir (taş veya tuğladan) menfez ile rayların arasının sağanak sebebiyle boşalması sonucu meydana geldiği belirtildi.

4 GÖREVLİ ‘ASLİ KUSURLU’ BULUNDU

Kazadan 10 gün önce uyarılmasına rağmen gerekli bakım ve kontrolleri yapmadığı gerekçesiyle ‘bakım müdürü, yol bakım yenileme şefi, hat bakım onarım memuru ve köprüler şefi’ olarak çalışan 4 görevli ‘asli kusurlu’ bulunurken, araştırmacı heyeti rapora, tren makinistinin seri fren yaparak uzun sürüklenme mesafesinin önüne geçtiği, meydana gelebilecek kayıpların artmasına engel olduğu ve kazanın şiddetini azalttığı kanaatine vardığını yazdı.

Çorlu’da geçen 8 Temmuz’da 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin de yaralandığı tren kazasına ilişkin hazırlanan bilirkişi heyeti raporunun detayları ortaya çıktı. Kazanın arkasından olayla ilgili soruşturma başlatan Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı; İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bekir Binboğa, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Karaşahin, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Görevlisi Engin Bıçakçı, inşaat mühendisi Hakan Bozbulut ile bağımsızlık alet mühendisi Bedri Duman’ı bilirkişi olarak belirleyip rapor düzenlenmesini istedi. Birilkişi heyeti kaza yerinde yaptığın incelemenin gerisinde 33 sayfalık raporunu 8 Ekim’de savcılığa sundu.

KAZANIN OLDUĞU MENFEZ 1900’LÜ YILLARDA YAPILMIŞ

Raporda, kagir (taş veya tuğladan) menfez ile tren raylarının arasında fazla yağışlar sebebiyle boşluk oluştuğu ve kazanın bu nedenle meydana geldiği tespitine yer verildi. Menfezin 1900’lü yıllarda yapıldığı kayıtlı raporda, “Menfezin üst tarafında yer alan dolgunun büyük bir kısmının ve ayrıntılarıyla ortadan kalktığı ve çerçevenin altı anlamsız ve askıda kaldığı görülmüştür. Menfezin kagir yapıda olduğu ve olasılıkla hattın 1900’lü yılların başında ya da öncesinde yapıldığı düşünülmektedir, zira günümüzde bundan böyle kagir menfez yapılmamakta, ağırlıklı olarak beton veya betonarme menfez yapımı benimsenmiştir. Demir yolu hattı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve günümüzde hala yolcu ve siklet taşımacılığında kullanılan tek hat işletmeciliği yapılan bir hat olup, hatta elektrifikasyon ve sinyalizasyon mevcuttur” denildi.

KAZADAN 10 GÜN ÖNCE UYARI YAPILMIŞTI

Araştırmacı heyeti raporda, Haydarpaşa Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğünde Servis Müdürü Vekili Mümin Karasu’nun kazadan 10 gün önce 29 Haziran 2018 tarihinde hazırladığı turne raporunda, fazla yağışların beklendiğini ve zorunlu tedbirlerin alınmasını istediği bilgisine yer vererek, kısaca, şunları kaydetti:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgilerde önümüzdeki günlerde ve yaz dönemi içinde aşırı yağmur yağışlarının olabileceği bilgisi alınmıştır. Bilhassa Meteoroloji’den hava durumunun peşine düşüp takip edilerek sicilli yarma ve dolgu şevlerinin dökülme ve heyelan tehlikesine rağmen gözetim ve denetim aşağıda tutulması… Doğal afetlerin kazaya sebep olmadan önlenmesi büyük ağırlık talep etmektedir. Bu gibi mucizevi durumlarda zorunlu görülen yerlerde yaya kontrollerin artırılması… denilmesine karşın laf konusu turne raporundan sonradan ve kaza günü meydana gelen şiddetli yağıştan sonradan kaza günü, vuku bulan fazla yağmurlardan sonra, gerekli hat muayenesinin yapılmaması sebebiyle, kazanın meydana gelmesinde bir ihmal ve asli hata olduğu…”

MÜDÜR, ŞEF, MEMUR VE KÖPRÜ GÖREVLİSİ ASLİ KUSURLU

Heyet raporunda, gerekli bakımları yapmadığı gerekçesiyle Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım Yenileme Şefi Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile Köprüler Şefi Çetin Yıldırım’ı ‘asli kusurlu’ buldu. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı raporun arkasında 4 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Çorlu Adliyesi’nde ifadeleri alınan 4 belirsiz çıkarıldıkları mahkemece adli yoklama şartıyla serbest bırakıldı.

MAKİNİSTLER ÇABUK FRENLE BÜYÜK KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇMİŞ

Tren kazasını araştıran araştırmacı heyetinin raporunda makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin’in kusurlu olmadığı hatta seri fren yaparak büyük kayıpların da önüne geçtiği ifade edildi. Raporda trenin saatte 110 kilometre şipşak gittiği ve sürat ihlali yapmadığı belirtilerek, “Makinistin seri fren yapması neticesinde, uzun sürüklenme mesafesinin önüne geçildiği, meydana gelebilecek kayıpların artmasına engel olunduğu ve kazanın şiddetini azalttığı kanaatine varılmıştır. Bu sebeple Çorlu-Sarılar mevkii tren kazasında, makiniste dönük bir hata söz konusu değildir” denildi.

Ayrıca makinistlerin bulunduğu kabin kamera görüntülerini de inceleyen heyet, lokomotifin geçişi esnasında menfezin bozulduğu görüşünde birleşerek, “Lokomotif kabin içindeki kamera görüntüleri incelendiğinde, askıda kalan çerçeve üzerinden lokomotifin geçişi esnasında makinistin koltuktan takriben 5-10 santim yükseldiği ve tekrar koltuğuna oturduğu net bir şekilde görülmüştür. Dolayısıyla, hat geometrisinin dikey yöndeki bozulmasının lokomotifin geçmesi ile oluştuğu kanaatini güçlenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: