• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
23 Yaşındaki Gencin, Çöpten Bulduğu Kitapla Hayatı Değişti

23 Yaşındaki Gencin, Çöpten Bulduğu Kitapla Hayatı Değişti

Kayseri’de Batuhan Yüksel’in (23) hayatı çocukluk döneminde çöp konteynerinden kağıt toplarken bulduğu kitapla değişti. Şimdi yüksek lisans öğrencisi olan Yüksel, satın aldığı ve çöplerden topladığı, içinde 100 yıllık tarihe sahip ikinci el kitapların da bulunduğu kitapçıda ayrıca kendisi okuyor keza de öğrencilere kaynak sağlıyor.

“KİTAPLARA OLAN BAKIŞIMI DEĞİŞTİRDİ”

Merkez Melikgazi İlçesine emrindeki Tennuri Mahallesi’nde içinde 10 bine yakın kitap, dergi, fotoroman ve ansiklopedinin bulunduğu kitabevinin işletmeciliğini yapan ve burayı ‘2’nci el kitapların huzurevi’ olarak adlandıran Batuhan Yüksel, kitaplara olan ilgisini şöyle anlattı: “Erciyes Üniversitesi Ermeni Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Kitaplara ilgi duymamın nedeni, çocukluk dönemimde çöplerden kağıt toplarken bulduğum Emile Zola’ya ait 1943 yılı baskılı ‘Nana’ isimli kitap oldu. Bulduğum kitap, benim kitaplara olan bakışımı değiştirdi. Üniversitede hafta sonları çalıştığım bu kitabevini bir zaman sonra devraldım. 10 bine yakın eserin yer aldığı dükkanımda yer alan kitapların tümü ikinci el olup, çöp konteynerlerinden, hurdacılardan, bit pazarlarında ve hayatını kaybeden kişilerin yakınlarının sattığı kütüphanelerden topladım. Hepsinin bakımını temizliğini yapıyor, raflara pek koyuyorum.”

100 YILLIK YAZILI ESERLERİ NAFTALİNLE KORUYOR

Kitabevinde baskı tarihi 100 yılı aşan Osmanlıca ve bambaşka dillerde birçok taş zorlama eserin bulunduğunu gösteren Yüksel, “Çalıkuşu’nun ilk baskısı olmak üzere birçok kitap var. Tarihi 100 yılı aşkın olan eserleri, naftalinlere sararak böceklerden korumak için özel bir çantada saklıyorum. Fazla pozitif kitap okuyan biri değildim. Okuduğumda ne değin cahil kaldığımı düşünerek üzülüyorum. Burada roman ve kitapların yanı sıra öbür türde çoğu kitap, dergi, ansiklopedi gibi yazılı eser var. Kitapları değerine kadar alıp satıyorum. Fakat, orta ve lise öğrencilerinin dönem ödevleri, yüksek lisans tamamlama tezleri için gelen öğrencilere kaynak bulabilmek için bedava olarak destek ediyorum” diye konuştu.

İşte Yüksel’in yeni yaşamından kareler;

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: