• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
2 Bin Metre Yükseklikten Toplanan Kozalaklardan Yapılan Andız Pekmezi Birçok Hastalığa Şifa Oluyor

2 Bin Metre Yükseklikten Toplanan Kozalaklardan Yapılan Andız Pekmezi Birçok Hastalığa Şifa Oluyor

Antalya’nın Akseki ilçesinde Toros Dağları’ndan iğneli andız ağacından olgunlaşmış andız kozalaklarını toplayan aileler güz döneminde topladıkları andız kozalaklarından pekmez üretip, geçimlerine katkı maddesi sağlıyorlar. Andız pekmezinin kilosu 20 TL’ye satılıyor.

Akseki’de eski yıllardan beri yaygın olarak üretilmekte olan Andız pekmezi geleneksel bir Türk yiyecek maddesidir. Ama uzun yıllarca bu yiyecek maddesinin üretim tekniği pek artı değişmemiştir. Üretimin günümüze değin açık tava yöntemine göre yüksek sıcaklıkta üretilmesi süregelmiştir.

İMECE YÖNTEMİYLE ÇALIŞILIYOR

Akseki’nin Kuyucak mahallesinde pekmez yapan Halil Erdoğan, andız ağaçlarının kozalaklarını yaz aylarında başlayıp, sonbahar dönemine kadar topladıklarını, imece yöntemiyle çalışan kadınların el birliğiyle kozalakları kırdıklarını ve kozalakların 2 gün süreyle ıslatıldığını söyledi.

Şıra hanede ıslanan kozalakların sonradan tavalara aktararak tavaların altını yüksek ateşle ateşleyip, 15 saat kaynatılarak kıvamına gelince pekmez elde ettiklerini belirten Erdoğan, “Bu meslek epeyce zahmetlidir. 4-5 kişi yardım ediyor. Yardımsız bu meslek olmuyor. Yazın kozalakları topluyoruz, güz aylarında ise pekmez yapımına başlıyoruz.” dedi.

“KÜLFETLI BİR MESLEK”

Uzun senelerdir pekmez üreten ve bu işin çok külfetli olduğunu, 4-5 kişinin yardımıyla yapılabildiğini dile getiren Erdoğan, “Andız pekmezini gerçekleştirmek üzüm pekmezinden daha sikintili bir iştir. Yaklaşık 5 kilogram andız kozalağından 1 kilogram pekmez çıkarabiliyoruz. Yılda ise takriben 2 ton pekmez üretiyorum” dedi.

“TAMAMEN DOĞAL ŞİFA KAYNAĞI”

Andız pekmezinin çiğ maddesini Toros Dağları’nda bin 500 – 2 bin metre rakımlı yerlerden topladıklarını anlatan Erdoğan, “Elde edilen pekmez ayrintilariyla doğaldır. İçinde herhangi bir karışım bulunmuyor. Andız pekmezinin, basur, anemi, mide, akciğer, karaciğer, romatizma, şeker hastalığı, idrar yolları iltihabı, astım gibi birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Bu pekmez, şifa kaynağı.” ifadelerini kullandı.

15 SAAT KAYNIYOR

Kuyucak Mahallesi’nde yıllardır pekmez yaparak aile bütçesine katkı karşılayan kadınlardan Fatma Duran, dağlarda ağaçlara tırmanarak topladıkları andız kozalaklarını, çuvallarla sırtlarında taşıdıklarını söyledi.

Günde 1 veya 2 çuval andız kozalağı toplayabildiğini anlatan Duran, “Andız kozalaklarını Toroslar Dağları’ndan topluyoruz. Andız ağaçlarına çıkıyoruz.Daha daha sonra ağaçlardaki kozalakları çırparak diplerine indiriyoruz. Her gün dağlardan sırtımızda birer ikişer çuval andız kozalağı getiriyoruz. Kozalakları kırıp 2 gün suda bekletiyoruz. Şırasını süzdükten sonra akşamdan hazırlayıp tavalara koyuyoruz. Erken saatlerde kalkıp kızgın ateşe koyuyoruz. 15 saat kaynıyor. Bu çok külfetli bir iş.” dedi.

Duran, Takriben 10 çuval andız kozalağından takriben 150-160 kilo pekmez elde ettiklerini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: