• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
2 bin kamyon çamur çıkarıldı, Sera Gölü kurtuldu

2 bin kamyon çamur çıkarıldı, Sera Gölü kurtuldu

Trabzon’da, 22 Ağustos’ta etkin olan sağanak, sele ve heyelana yol açtı. Akçaabat ilçesinde, 1950 yılında meydana gelen heyelanın ardından oluşan ve doğal güzelliğiyle öne çıkan tabiat parkı Sera Gölü, selde sürüklenen odun, çöp ve balçıkla kaplandı. Yoğun ziyaretçi bölge tabiat parkına gelenler, göldeki manzarayı görür görmez şaşkınlık yaşadı. Gölün temizliği ve taşkın koruma için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü proje hazırlığına başladı. Oysa, projenin gecikeceği gerekçesiyle işletme sahipleri, göldeki kirlilik için harekete geçti. Seferber olan işletmeciler, gölde temizleme çalışması başlattı. Motorlu kayığın önüne gerdikleri ağla, göl yüzeyinde biriken odun ve atıkları kıyıya sürüklemeye çalışan işletmeciler, garip yöntemle gölü temizlemeye başladı.

2 bin kamyon çamur, balçık çıkarıldı

Temizleme çalışması yürüten işletme sahipleri, göl kıyısına sürüklenen odun ve atıkları kıyıya tümdengelim çalışmaları sürerken, Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri hazırlanan projeyi hızlandırdı, gölde temizleme çalışması için işe koyuldu. Ekipler, İstanbul’dan getirilen suda batmayan özel donanımlı iş makineleri ile göl yüzeyinde atık temizleme çalışmalarına başladı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait meslek makinesi ve kamyonlarında yardım verdiği temizlik çalışmaları tamamlandı. Suda batmayan özel donanımlı iş makinelerinin 2 bin kamyon çamur, balçık ve odun çıkardığı göl temizlendi, eski görünümüne kavuştu. İşletme sahipleri gölün yeni bir sel ve heyelanda benzer durumu yaşamaması için kalıcı önlem alınmasını istedi.

İşletmeciler hoşnut

Turizmci Barıştırma Özkan, göle kesintisiz tur getirdiğini belirterek gelen yerli-yabancı turistlerin gölün doğasına hayran kaldıklarını anlattı. Özkan, “Özellikle Arap turistler göle bayılıyor ve burada farklı alanlara yönlendirilmiş aktiviteler yapıyor. Yürüyüş yapanlar, göl bisikleti binenler oluyordu. Ama sel sebebiyle göl yüzeyi odun, balçık ve çamurla kaplanmıştı. Gelen turistler hiçbir aktivitede bulunamıyordu. Kokudan bile tesislerde yemek yemek yemekte zorlanıyorlardı. Acilen göl temizlendi, gelen yerli,-tanıdık olmayan turistler fazla memnun. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

İşletme Müdürü Erol Kuzur da bir ay önce yaşanan sel afetinde göl yüzeyinin balçık ve odunla kaplandığını belirterek “Yapılan egzersiz ile gölü ayrıntılarıyla temizlendi ve göl eski görünümüne kavuştu” diye konuştu.

Heyelanla oluşan doğal çekicilik

Göl, fazla yağış sonucu 21 Şubat 1950 Salı günü Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması sonucu oluştu. Heyelan nedeniyle yaklaşık 67 sene önce oluşan göl derhal Trabzon için en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Yaradılış hikâyesi, barındırdığı canlı türleri, kent merkezine yakınlığı ve suyun başlı başına bir çekim merkezi olması nedeniyle popüler olan göl, Trabzon’a 10, Akçaabat sahiline ise 3 kilometre mesafede yer alıyor. Ulaşımı kolay olan göle her yıl binceler yerli ve yabancı turisti de ağırlıyor.

Göl kıyısındaki duvar yıkılmıştı

Sera Deresi Vadisi’nde, 1950’de meydana gelen heyelanın ardındaki oluşan Sera Gölü’ne paralel uzanan karayolunun genişletilmesi için bölgede perde beton duvar yapımına başlandı. Geçen yılın Temmuz ayında, bölgede göl manzarası olan otelde konaklayan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, büyük bölümü tamamlanan beton duvarı gördü. Bakan Soylu, çirkin gösterme oluşturduğunu belirttiği duvarın yıkılması talimatını verdi. Birçok çevrecinin de ‘Çin Seddi’ benzetmesiyle tepki gösterdiği duvar, 3 ayda yıkıldı. Binlerce turistin ziyaret ettiği kente merkezine 10 kilometrelik uzaklıktaki gölün doğal dokusuna uygun projenin hayata geçirilmesi için de çalışma yapıldı. Göl çevresinde risk oluşturan alanlara geleneksel duvar istinat sistemi olan betonarme perde ve taş duvarlara alternatif sistem olan ‘GeoArme Geosentetik donatılı duvar’ yapıldı. Sona gelinen projede ayrıca 30- 40 santimetre fileli toprakla alıştırma da yapılarak, göl çevresi yeşil örtüyle kaplandı.

öne çıkan haberler

Makyajı silince reel ortaya çıktı

Görünce elbiseleriyle suya girdiler

Whatsapp’taki tehlike Türkiye’ye sıçradı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: