• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
2 bin kamyon çamur çıkarıldı, Sera Gölü kurtuldu

2 bin kamyon çamur çıkarıldı, Sera Gölü kurtuldu

Trabzon’da, 22 Ağustos’ta etkin olan sağanak, sele ve heyelana yol açtı. Akçaabat ilçesinde, 1950 yılında meydana gelen heyelanın gerisinde oluşan ve doğal güzelliğiyle öne çıkan tabiat parkı Sera Gölü, selde sürüklenen odun, çöp ve balçıkla kaplandı. Yoğun ziyaretçi bölge tabiat parkına gelenler, göldeki manzarayı görünce şaşkınlık yaşadı. Gölün temizliği ve taşkın koruma için Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü proje hazırlığına başladı. Ama, projenin gecikeceği gerekçesiyle işletme sahipleri, göldeki kirlilik için harekete geçti. Seferber olan işletmeciler, gölde temizleme çalışması başlattı. Motorlu kayığın önüne gerdikleri ağla, göl yüzeyinde biriken odun ve atıkları kıyıya sürüklemeye çalışan işletmeciler, acayip yöntemle gölü temizlemeye başladı.

2 bin kamyon çamur, balçık çıkarıldı

Temizlik çalışması yürüten işletme sahipleri, göl kıyısına sürüklenen odun ve atıkları kıyıya çıkarma çalışmaları sürerken, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri hazırlanan projeyi hızlandırdı, gölde temizleme çalışması için işe koyuldu. Ekipler, İstanbul’dan getirilen suda batmayan özel donanımlı meslek makineleri ile göl yüzeyinde atık temizleme çalışmalarına başladı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makinesi ve kamyonlarında destek verdiği temizleme çalışmaları tamamlandı. Suda batmayan özel donanımlı meslek makinelerinin 2 bin kamyon balçık, çamur ve odun çıkardığı göl temizlendi, eski görünümüne kavuştu. İşletme sahipleri gölün yeni bir su baskını ve heyelanda aynı durumu yaşamaması için kalıcı önlem alınmasını istedi.

İşletmeciler hoşnut

Turizmci Uzlaşma Özkan, göle sürekli tur getirdiğini belirterek gelen yerli-tanıdık olmayan turistlerin gölün doğasına hayran kaldıklarını anlattı. Özkan, “Bilhassa Arap turistler göle bayılıyor ve burada dağıtılmış aktiviteler yapıyor. Yürüyüş yapanlar, göl bisikleti binenler oluyordu. Oysa sel nedeniyle göl yüzeyi odun, çamur ve çamurla kaplanmıştı. Gelen turistler hiçbir aktivitede bulunamıyordu. Kokudan bile tesislerde yemek yemekte zorlanıyorlardı. Şimdi göl temizlendi, gelen yerli,-yabancı turistler fazla memnun. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

İşletme Müdürü Erol Kuzur da bir ay önce yaşanan su baskını afetinde göl yüzeyinin balçık ve odunla kaplandığını belirterek “Yapılan egzersiz ile gölü tamamen temizlendi ve göl eski görünümüne kavuştu” diye konuştu.

Heyelanla oluşan doğal güzellik

Göl, fazla yağış sonucu 21 Şubat 1950 Salı günü Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması sonucu oluştu. Heyelan nedeniyle takriben 67 sene önce oluşan göl hemen Trabzon için en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Oluşum hikâyesi, barındırdığı canlı türleri, şehir halkı merkezine yakınlığı ve suyun başlı başına bir çekim merkezi olması sebebiyle popüler olan göl, Trabzon’a 10, Akçaabat sahiline ise 3 kilometre mesafede yer alıyor. Ulaşımı kolay olan göle her sene binceler yerli ve tanıdık olmayan turisti de ağırlıyor.

Göl kıyısındaki duvar yıkılmıştı

Sera Deresi Vadisi’nde, 1950’de meydana gelen heyelanın arkasında oluşan Sera Gölü’ne paralel uzanan karayolunun genişletilmesi için bölgede perde beton duvar yapımına başlandı. Geçen yılın Temmuz ayında, bölgede göl manzarası olan otelde konaklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, büyük bölümü tamamlanan beton duvarı fark etti. Bakan Asilzade, çirkin görünüm oluşturduğunu belirttiği duvarın yıkılması talimatını verdi. Birçok çevrecinin de ‘Çin Seddi’ benzetmesiyle tepki gösterdiği duvar, 3 ayda yıkıldı. Binlerce turistin ziyaret ettiği kente merkezine 10 kilometrelik uzaklıktaki gölün doğal dokusuna uygun projenin hayata geçirilmesi için de egzersiz yapıldı. Göl çevresinde risk oluşturan alanlara geleneksel duvar istinat sistemi olan betonarme perde ve taş duvarlara alternatif sistem olan ‘GeoArme Geosentetik donatılı duvar’ yapıldı. Sona gelinen projede hem 30- 40 santimetre fileli toprakla egzersiz da yapılarak, göl çevresi yeşil örtüyle kaplandı.

öne meydana çıkan haberler

Makyajı silince reel ortaya çıktı

Görünce elbiseleriyle suya girdiler

Whatsapp’taki tehlike Türkiye’ye sıçradı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. As with any power tool, handling your power washer and replacing power washer parts as necessary can assist you
  get the absolute maximum useful life through your
  system. The combination of bar and flow rate calculates the strength and gratifaction of the machine.
  The heat is the most important a part of cleaning within the power washing
  procedure.

 2. There are a lot of items that that you can do to help you extend the life from it whilst it inside the best state possible.

  Pulsonic Shaving Technology At The Finest – Let
  me introduce the top priced innovation of Braun Electric shaver ideal for shaving professionals,
  no less than the Pulsonic shaving system. Given below are three suggestions to consider purchasing for any men’s electric shaver:Your hair
  and skin type – We often each of us use a distinct undesired
  facial hair and skin type, consequently we need to firstly observe
  that and decide on our requirements.

 3. Running aware of a great treadmill is a good
  technique for losing weight and have fit without going to the
  gym. Some treadmills put the speed annd incline options directly into the
  handrails. Jogging with a crisp fall evening is significantly diverse
  from looking to hit the pavement for any great jog in the heat of your scorching summer day or inside the freezing chill of
  thhe snowy January.

 4. This can vary widely depending on how often you vacuum,
  for those who have pets that shed, and just how much
  carpet you have. Bagged floor cleaners are usually utilized in places like hospitals and offices where
  they do not have time for you to maintain the equipment.
  A blocked filter can seriously modify the dust pick-up and efficiency with
  the unit.

 5. If you are a fitness enthusiast, you’re no stranger to elliptical machines.
  The Schwinn 420 Elliptical Trainer can take you to the next step in a professional, efficient
  manner. The stride distances on ellipticals happen to be improved that makes workouts on the
  appliance more effective.

 6. Golf rangefinders generally fall into 2 types, GPS
  (Global Positioning System) oor Laser Beam models, you
  will see both types in commoon use on the course, but what’s
  the difference between these systems. This will be
  very helpful you may have the ability to be a better golfer.
  If yours does, you may want to learn how to utilize this feature for the first several rounds.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: