• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
18-29 Yaş Arasındaki Genç Girişimciler Bir Yıl Boyunca SGK Primi Ödemeyecek ve Vergiden Muaf Tutulacak

18-29 Yaş Arasındaki Genç Girişimciler Bir Yıl Boyunca SGK Primi Ödemeyecek ve Vergiden Muaf Tutulacak

Kendi işini kuran genç girişimcilere, iki yıldır ödenti muafiyeti uygulanıyordu. Bu sene ödenti muafiyetine prim teşviki de eklendi. Gelir Vergisi Kanunu’nun, ödenti muafiyetinden, ilk kez gelir vergisi mükellefi ile ve mükellef olduğu tarihte 29 yaşını doldurmayanlar yararlanıyor. Habertürk’te bulunan habere kadar genç girişimciler, faaliyete geçen kazanımlar ile birlikte kazanç olmak için 75 bin liraya kadar olan gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Vergiler ödeneği, 75 bin lira tutarındaki kazanç için toplam 17 bin 130 lira tutarındaki karşılığı. Genç girişimciler, 75 bin liralık kazançları için ilk sene bu tutarda vergiden kurtulmuş olacak. Sonraki iki sene boyunca da bu tutara yakın vergiden kurtulacaklar.

YILDA 8 BİN 402 LİRA PRİM TEŞVİKİ

1 Haziran 2018 sanat sonrası genç girişimciler, en az fiyatlandırma için bir gelen primatlar hazine göre karşılanacak. Bu da 2018 takvim rakamlarla aylık 700,17 lira, yıllık satış da 8 bin 402 lira özendirme sınavı geliyor.İlk sene toplam 25 bin 532 lira avantaj sağlayacak. İzleyen iki yılda ise 2018 rakamlarıyla 17 bin 130’ar lira ödenti muafiyetinden yararlanacaklar.

TEKNOLOJİ ŞİRKETİNDEN OTO YIKAMAYA

Teşviken ticari, zirai ya da mesleki faaliyete sahip herkes özendirme edilmiştir. Murat ve prim teşvikiyle birincil yıl için 25 bin 532 liraya değin fayda elde edebilirsiniz.

İŞİNİN BAŞINDA OLACAK

Genç işçilerin kendi işinde bilmediği işe veya işe kendiniz sevk ve idare ettiği. Seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi durumunda geçici olarak işinin başında bulunamayanlar özendirme edilmiştir. Genç girişimciler yanlarında çırak, kalfa veya tezgâhtar emekçi çalıştırılabilir. Gençlerin prim önleminden yararlanabilmeleri için tüm ortakların ayrı olarak teşvik şartlarını taşımaları gerekiyor. Buradaki bütün ortakların 18-29 yaş aralığında olması zorunlu. 3 ortaklı bir şirkette müşterek kişilerden 30 kişi, öteki ortaklar da teşvikten faydalanamayacak.

ŞİRKET DEVRALANLAR DA YARARLANABİLECEK

Faaliyeti durdurulan veya faaliyetine aralıksız bir işletmeyi ya da mesleki faaliyeti devralan genç girişimciler de özendirme alabilecek. Oysa, benzer ya da üçüncü dereceye kadar kan ya da kayın hısımlardan devralanlara özendirme edilmeyecek. Üçüncü dereceden akrabalar, kendisinin ya da eşinin yeğenleri, dayısı, amcası, halası ve teyzesinden oluşuyor. Buna göre, 18-29 yaş arası gençler de becer alabilecek. Mevcut bir gençler ya da müşterek faaliyete sonradan ortak olan gençler.

FAALİYETİNE ARA VERENLER TEKRAR YARARLANAMAYACAK

Ödenti ve prim garantiden, bir sene öncesinden, bir yıldan artı bir süredir, iş yeri sahibi, her tarafta satmak kurduklarında kalan süreler için teşviklerden faydalanamayacak. Onun iki yükselten fayda olduğu ön koşulu, birincil kez mükellef elde etmek. 4/ b sigortalı ocak sona erdirdikten sonra bitmiş mükellef olanların teşvikten iade edilmesi hakkı bulunmuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: