• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
13 başlıkta 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı

13 başlıkta 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı

“2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Devlete Ait Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Define ve Maliye Bakanlığı ile Taktik ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar onaylanan programda dünya ekonomisindeki gelişmelere ve temel göstergelere yer verildi. Programda, Türkiye ekonomisi, artma, istihdam ve yatırımlar konusunda 2019 yılı hedefleri sıralandı.

13 BAŞLIK, 303 SAYFALIK PROGRAM

Toplam 303 sayfadan oluşan Cumhurbaşkanlığı Takvim Programı’nda “Eğitim”, “Afiyet”, “Hak”, “Güvenlik”, “Temel Adalet ve Özgürlükler”, “Sivil Toplum Kuruluşları”, “Aile ve Bayan”, “Sosyal Koruma”, “Kültür ve Sanat”, “İstihdam ve Egzersiz Hayatı”, “Sosyal Emniyet”, “Spor”, “Yenilikçi Imal, Kararlı Yüksek Çoğalma” gibi başlıklarda gaye ve hedefler paylaşıldı.

HESAPLI BÜYÜME HEDEFLERİ

2019 yılı ekonomik büyümesinin bilhassa mal ve hizmet ihracatı kaynaklı olması tahmin edilirken, izafi olarak azalmakla birlikte tüketimin büyümeye artı katkısının devam etmesi öngörüler arasında yer alıyor.

Program döneminde kısa vadede fiyat istikrarının ve parasal istikrarın her tarafta tesis edilmesi, ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanması, orta vadede sürdürülebilir çoğalma ve adil paylaşıma karşın ekonomik değişimin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Önümüzdeki sene, ekonomideki dengelenme süreci ve bu sürecin dokundurma ettiği düşük artma oranları çerçevesinde istihdam artışının bir tedarik hız keserek bir önceki yıla göre 439 bin kişi artması bekleniyor.

TURİZM GELİRİ BEKLENTİSİ 35,2 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de 2018 yılı sonu itibarıyla 39,2 milyon tanıdık olmayan turist, 32,3 milyar dolar turizm gelirine ulaşılmasının beklendiği bildirildi.

Programda 2019 yılında ise 41,5 milyon turist ve 35,2 milyar dolar turizm gelirine ulaşılacağı öngörüldü.

Programa göre, turizmde yeni dönemde alternatif turizm türlerinin gelişimi desteklenecek.

Turizm sektöründe dönüşümü sağlayacak, sezon süresini ve kişi başına harcamayı artırmayı amaçlayan Turizm Başlıca Planı’nın hazırlanması için ön çalışmalar başlatılacak, yeni kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ilan edilecek.

AR-GE’YE 1,1 MİLYAR LİRALIK KAYNAK

Cumhurbaşkanlığının 2019 yılına ilişkin programına tarafından, TÜBİTAK Ar-Ge projeleri için 1,1 milyar lira kaynak tahsis edilirken, TCDD hızlı tren yatırımlarının finansmanı için 3,5 milyar lira ayrıldı.

Önümüzdeki sene Özelleştirme Fonu’nun 10 milyar lira tutarında özelleştirme geliri elde etmesi bekleniyor.

TMO’nun 2,5 milyon ton buğday ve 0,5 milyon ton mısır, TÜRKŞEKER’in 5,2 milyon ton şeker pancarı alımı yapması öngörüldü

TÜRKİYE, HAVA ULAŞIMINDA BİR MERKEZ OLACAK

Türkiye’nin gelecek yıl milletlerarası hava trafiğinde önemli bir aktarma merkezi olması, İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabı ile Çukurova Havalimanı’nın hizmete açılmasıyla transit yolcu pazarından daha artı pay alması hedefleniyor.

Doğu Akdeniz ve Ege’de büyük ölçekli belli başlı konteyner limanı ve tersane inşa edilmesi yönünde çalışmalara başlanacak.

Türkiye’nin komşu ülkelere ve yeni pazarlara erişimini kolaylaştıracak milletlerarası nakliye koridorlarında etkinliğinin artırılması ve bu koridorların bütünleştirilebilmesi amacıyla Doğu-Batı ve Kuzey-Güney aksındaki darboğazlar giderilecek.

SAĞLIK ALANINDA HEDEFLER

Afiyet alanındaki hedefleri aralarında, Besin Dostu Okul Programı uygulamasına devam edilmesi ve ilkokullarda “mektep yemeği” programına başlanması yer aldı.

Tüketicilerin gıda içeriklerini sağlık durumu açısından daha kolay değerlendirmesini temin etmek amacıyla yiyecek ambalajlarında renkli ön yüz etiketleme uygulamasına geçilecek.

Bulaşıcı olmayan hastalıklar ve bunların risk faktörlerine ilişkin koruyucu ve çare edici hizmet kapasitesi artırılacak, obezitenin önlenmesi için dinç beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesine karşın ilgili paydaşlarla koordineli bir şekilde mevcut programlar yaygınlaştırılacak ve ek düzenlemeler yapılacak.

Acele sıhhat ambulans sayısı artırılacak, güvenlik hizmetlerinde, “kasa tipi” ambulans kullanımı sağlanacak.

EĞİTİM PROJELERİ

Eğitimin tüm kademelerinde erişimde sağlanan ilerlemelerle birlikte eğitimin kalitesinin artırılmasına karşın ilave araştırmalar sürdürülecek.

Bu kapsamda, fırsat eşitliği, öğretmen nitelikleri, öğrenme ortamları, müfredat ve kurumsal kapasite kayda değer politika başlıkları olarak öne çıktı.

Üniversitelerin yeni mekan talepleri, oluşturulması planlanan Yükseköğretim Mekanları Yatırım Karar Destek Sistemi yazılımı üzerinden oluşturulan veriler baz alınarak değerlendirilecek.

Öğretim elemanı açığı, yurt genelinde dengeli dağılım gözetilerek azaltılacak.

KÜLTÜR VE SANAT PROJELERİ

Kültürel tesis ve faaliyetler aşamalı olarak yerel idare kuruluşlarına devredilecek.

Gelecek dönem özel tiyatrolara bahşedilen desteklere yönelik nesnel göstergeler içeren bir mekanizma geliştirilecek ve destekler artırılacak.

Sinema salonu olmayan kentlere yazlık sinema kurulacak, cadde oyunları, kısa film, film, kültür-sanat festivali, lokal spor müsabakaları gibi etkinlikler desteklenecek.

Okuma kültürü yaygınlaştırılacak, çocukların erken yaşlarda kültür ve sanat eğitimi almalarına yönelik çalışmalar yürütülecek

EMNIYET

Ulusal güvenliği korkutma eden bütün terör ve suç örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesine, baştan savma göçün önlenmesine ve uyuşturucuyla uğraş kapasitesinin artırılmasına yönelik hedefler yer aldı.

Programa tarafından, halk düzenini ve güvenliğini tehdit eden olayların öngörülmesi ve önlenmesi için bilişim teknolojilerinin etkin şekilde kullanılacağı projeler hayata geçirilecek.

Yıkım risklerinin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve denetimi ile facia esnasında ve sonrasında yapılan müdahale çalışmalarının etkinliğinin artırılması için kurumsal yetki ve sorumlulukları tekrar düzenlenecek

HUKUK ALANINDA HEDEFLER

Baskın, savcı ve avukat sayılarına da yer bahşedilen programda, ulus bütçesinden birey başına ayrılan adli yardım miktarıyla ilgili rakamlar da bulundu.

Programda, adalet hizmetlerinin etkin olarak sunulabilmesi için modern adliye binalarının yapılmaya devam edildiği, bu yılın ilk 10 ayında 17 hak hizmet binasının inşaatının tamamlandığı, 26 inşaatın devam ettiği bildirildi.

Son yıllarda suç oluşturan infaz kurumları ile tutukevlerinin sayısında ve kapasitesinde iyileşme sağlandığına göze çarpan edilen programda, küçük olan, etkin kullanılamayan cezaevlerinin kapatıldığı ve modern canice infaz kurumlarının inşa edildiği belirtildi.

ADLİ VE IDARI YARGI

Hukukun üstünlüğü ve hukuk devletinin gerekleri ile evrensel hukuk normları doğrultusunda yargılamanın adil, hızlı, etkin, tehlikesiz ve isabetli şekilde işlemesinin, yargı sisteminin temel amacı olduğu vurgulanan programda, adli ve yönetimle ilgili yargıda yargılamanın hızlandırılmasına, mağdur haklarının korunmasına, yargıda bazı alanlarda ihtisaslaşmanın sağlanmasına, avukatlık ve noterlik sisteminin iyileştirilmesine karşın hedefler yer aldı.

Programda bulunan hak hizmetleriyle ilgili politika ve tedbirlere kadar ise yargıya ulaşılabilirliği kolaylaştırmak nedeniyle savunma hakkı ve adli yardım güçlendirilecek.

Buna tarafından, mağdur haklarını korumaya karşın hazırlanan mevzuat çalışmaları tamamlanacak.

Avukatlık mesleğine ilişkin mevzuatın aktüel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenmesi sağlanacak, yargıda gaye sürelerin belirlenmesi gibi çalışmalarla performans esaslı izleme ve değerlendirme sistemi kurulacak.

Koruyucu ve önleyici hukuk yaklaşımı yaygınlaştırılacak, hukuk uyuşmazlıklarında basitleştirilmiş bir yargılama usulü uygulanacak.

Yönetimsel yargıda, yargılamanın hızlandırılması nedeniyle yönetmelik çalışmaları yapılacak.

NOTERLİK REFORMU

Noterlik reformu gerçekleştirilecek ve noterliklerin tahsis alanı çekişmesiz hak işlerini de kapsayacak şekilde genişletilecek.

Yargının finans ve enerji gibi sektörlere ilişkin alanlarda ihtisaslaşması sağlanacak, meslekte ihtisas yaygınlaştırılacak.

İcra ve iflas işlerinin, alacaklı ile borçlu arasındaki hassas dengesinin gözetilmesi suretiyle daha çabuk yapılması sağlanacak ve bu kapsamda yeni icra dairesi modelinin yaygınlaştırılmasıyla ilgili incelemeler gerçekleştirilecek.

Gerekli arabuluculuk ve sulh gibi alternatif yöntemlerin yaygınlaştırılmasıyla ilgili egzersiz yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: